Italianët po ndërtojnë superjahtin fluturues, pritet të kushtoj 99 milionë $

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.01.2023, 00:28

Varkat janë të destinuara të lundrojnë, por një koncept i ri nga studio pioniere italiane Lazzarini Design do t'i bëjë ato të fluturojnë në një farë mënyre.

Kompania ka publikuar pamjet për krijimin e saj të fundit: Plectrum, një superjaht futuristik, 74 metra, i aftë për të udhëtuar me shpejtësi 86 milje në orë mbi vijën e ujit i ngjashëm me një hoverboard.

Superjahti luksoz me shtatë dhoma gjumi, helikopterë dhe pishinë, pritet të ketë një çmim prej 99.31 milionë dollarë.

Plectrum do të jetë 95 metra i lartë, me pothuajse të njëjtën lartësi me Big Ben dhe do të ndahet në katër kate. Jahti luksoz prit të ketë gjashtë dhoma gjumi për mysafirë. Do të ketë një hangar helikopteri dhe një garazh qendror, të ndërtuar për të ruajtur makinat ose anijet e ujit, në varësi të preferencës së pronarit.

Në pjesën e jashtme të kuvertë do të ketë një zonë të gjerë të përshtatshme për banja dielli ose zhytje në pishinë. Motorët me energji hidrogjeni do të fuqizojnë bishën

Për sa i përket anijeve vërtet të vlefshme për fluturim, koncepti i Air Yacht i bazuar në helium i Lazzarini është i aftë jo vetëm të kalojë vijën e ujit, por të përdorë dy "tullumbace lundruese" për t'u ngjitur mbi të.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit