Zbulohet banda e 4 hajdutëve shqiptarë në Spanjë, një grua mbushte valixhet me “mall” dhe i sillte në Shqipëri

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.01.2023, 19:26

Garda Civile në Spanjë ka zbërthyer një bandë shtetasish shqiptarë që akuzohen për njëzet grabitje në shtëpi të vendosura në zonat e shtrenjta të Madridit, Salamancas dhe Valladolid.

Grupi kriminal përbëhej nga tre burra dhe një grua nga mosha 29 deri në 31 vjeç, të cilët kishin funksione të caktuara gjatë kryerjes së "punës". Hetimi filloi tetorin e kaluar kur u zbulua një rritje e grabitjeve brenda shtëpive në malet e Madridit. Mënyra e veprimit të autorëve bëri që agjentët t'i lidhnin ato me sulme të tjera të regjistruara në komunat Salamanca, Valladolid dhe Ávila.

Sipas hetimeve, banda e shqiptarëve futeshin në brendësi të banesave, ku tentonin të merrnin të gjitha llojet e sendeve me vlerë që gjenin aty. Dy nga tre anëtarët e bandës ishin ata që hynin brenda shtëpive dhe kryenin vjedhjet, ndërsa personi i tretë kishte rolin e vëzhguesit nga makina. Nga ana tjetër, gruaja shqiptare ishte përgjegjëse për transferimin e sendeve të vjedhura në Shqipëri, ku ajo udhëtonte një herë në muaj me valixhe të mbushura me bizhuteri dhe sende të tjera.

Katër shqiptarët e arrestuar akuzohen për rreth 20 grabitje të kryera në komunat e Madridit të Guadarrama, Collado Villalba, Galapagar, Collado Mediano, El Escorial, Las Rozas, Majadahonda dhe Rivas Vaciamadrid, si dhe në qytetet e Salamanca, Valladolid ka qenë provuar dhe Avila.

Në fund të dhjetorit, Garda Civile kreu dy kontrolle në shtëpitë e bandës, në qytetin Leganés të Madridit dhe në lagjen Salamanca të kryeqytetit, ku u gjetën rreth 10 mijë euro para cash, përveç bizhuterive dhe sendeve të tjera me vlerë. Katër të arrestuarit janë vënë në dispozicion të organit gjyqësor, i cili ka urdhëruar vendosjen e tyre në paraburgim.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit