Në gjendje kritike për jetën, largohet nga Shqipëria 22-vjeçarja keniane që u dhunua barbarisht

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.01.2023, 16:56

Joyce Aoko, 22-vjeçarja keniane që u dhunua në mënyrë barbare në Shqipëri po kthehet me avion në vendin e saj. Autoritetet keniane kanë deklaruar se e reja së bashku me mamanë e saj dhe një ekip mjekësor janë larguar me avion nga Shqipëria dhe gjatë mbrëmjes pritet të mbërrijë në Kenia.

mediat lokale thuhet se Aoko u sulmua brutalisht dhe pësoi lëndime të rënda ndërsa ishte në vendin e saj të punës në Tiranë në gusht të vitit të kaluar. Autoritet në një deklaratë thonë:

Ajo u shtrua në spital për trajtim dhe që atëherë është në gjendje kritike. Fatkeqësisht, ajo kishte nevojë për kujdes të specializuar neurologjik, i cili nuk ishte i disponueshëm në Shqipëri. Ndërsa ne vazhduam të nxisnim qeverinë e Republikës së Shqipërisë të kryente hetime të shpejta dhe të plota për të çuar autorët në burg, e pamë të arsyeshme që për të mirën e Aokos, ta kthenin atë në shtëpi për të përfunduar rrugëtimin e saj të shërimit mes të dashurve të saj. Departamenti i Shtetit do të ofrojë shërbime këshillimi falas për familjen para dhe pas mbërritjes së saj.

Kujtojmë se më 13 gusht, keniania u gjet e dhunuar në mënyrë makabre poshtë ballkonit të banesës me qira ku jetonte bashkë me koleget e saj afrikane. E reja punonte në një kazino në Tiranë dhe hetuesit ende nuk dinë se çfarë ka ndodhur me të dhe se kush e ka dhunuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit