I kërkuan kasetën e Prendit, xhaxhai i Aleks Nikës: Prokuroria s’ka këllqe për të hetuar, nuk ia jap audion

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 25.01.2023, 13:31

Përfaqësues të Prokurorisë së Tiranës kanë shkuar ditën e sotme në shtëpinë e Aleks Nikës në Lezhë dhe kanë kërkuar audio-përgjimin, ku dëgjohet të flasë ish-komandanti i Gardës së Republikës më 21 janar 2011, Ndrea Prendi, përpara se Nika dhe tre persona të tjerë të vriteshin.

Xhaxhai i të ndjerit, Martin Nika deklaroi se çështja vijon të mbahet në sirtar, teksa ka refuzuar të dorëzojë kasetën, të cilën shprehet se do t’ia japë vetëm SPAKU-t, që mesa duket i beson më shumë se Prokurorisë së Tiranës, megjithëse deri më tani ky organ akuze nuk ka publikuar asnjë hetim në lidhje me këtë çështje, pra ka “dredhur zinxhirin”.

“S’ka vullnet që çështja të hetohet. Është mbajtur në sirtar. Oficerët kërkuan kasetën e regjistrimit. Kasetën do ta japim vetëm në SPAK, aty besojmë. Sot në shtëpinë e Aleksit erdhën hetues të prokurorisë gjyqësore për të marrë informacione për faktin se çfarë provash kemi siguruar ne.

Çështja ka qenë ‘e varrosur’ në Prokurorinë e Tiranës. Ata nuk kanë pasur vullnetin që çështja të hetohet. Kjo ndoshta jo nga paaftësia, por nga ndikimet politike, pasi ka influencime nga Berishizmi. Oficerët e Policisë Gjyqësore kërkuan që të njiheshin me kasetën, audio-regjistrimin.

Kjo është pronë e jona, por kërkojmë që ta marrë vetëm SPAK. Kërkojmë që ta marrë vetëm SPAK, se vetëm aty kemi besim. Është i paanshëm. Kjo do të çonte drejt zbardhjes së çështjes. Prokuroria e Tiranës nuk ka këllqe që të merret me këtë çështje”, tha Martin Nika.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit