Shqiptari që vrau “Amerikanin” mund të jetë arratisur në Shqipëri, ka marrë me qira një makinë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.01.2023, 21:01

Izbi Çaushi, 38-vjeçari shqiptar që akuzohet për vrasjen e “Amerikanit” mëngjesin e së premtes në Kalamatë mund të jetë arratisur në Shqipëri me një makinë me qira në emrin e tij.

Vitin e kaluar, më 22 nëntor, shqiptari e kishte marrë me qira automjetin nga një zyrë makinash me qira në Kalamata për 600 euro në muaj, por ai kishte paguar për dy muaj. Të dielën e kaluar ka skaduar qiraja dhe pronari i zyrës ka ngritur padi për përvetësim të makinës.

Ndaj 38-vjeçarit shqiptar është lëshuar një urdhër arresti nga organet e drejtësisë së Kalamatës dhe kërkimet për vendndodhjen e tij vijojnë. Ndërkohë që policia greke nuk përjashton mundësinë e arratisjes për të shmangur arrestimin pas krimit edhe pas gjetjes së strehimit të përkohshëm në Kitries.

Ditën e djeshme dy grekët që sipas Policisë kanë ndihmuar shqiptarin në kërkim dhe bashkëpunëtorin e tij 22-vjeçar duke i ofruar strehim dhe veshje të përkohshme kanë dalë para gjykatës. Të pandehurit grekë, pronari i restorantit dhe punonjësi i tij 40-vjeçar, mohojnë se kanë ndihmuar dy të pandehurit për vrasjen dhe thonë se bëhet fjalë për një keqkuptim.

Nga ana tjetër 22-vjeçari shqiptar Aleksandër Koto akuzohet për vrasje të përbashkët dhe si bashkëpunëtor i 38-vjeçarit shqiptar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit