Britani/ Futbollisti shqiptar dënohet me 16 muaj burg, u kap në “shtëpi bari”

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 24.01.2023, 20:08

Një 26-vjeçar shqiptar është dënuar me 16 muaj burg nga gjykata e Swansea në Britani. Arrestimi i tij u bë në 5 shtator të vitit të kaluar.

Ish-futbollisti, Elsion Koka, u kap duke punuar si kopshtar në një shtëpi bari, pasi u kontrabandua në Britaninë e Madhe. Kur policia bastisi shtëpinë, që ndodhej në Swansea, ata zbuluan se e gjithë prona ishte dhënë për prodhimin e drogës dhe për të mbjellat kujdesej nga shtetasi shqiptar Elsion Koka. Vlera e mundshme e të mbjellave arrite diku te rreth 125,000 £.

Gjykata mësoi se Koka i kishte paguar një bande kriminale një shumë "të konsiderueshme" parash për ta çuar atë në Britani dhe një pjesë të udhëtimit e kishte bërë duke qëndruar në bagazhin e një automjeti dhe kishte pritur që të gjente punë në industrinë e ndërtimit.

Ai tha se oficerët detyruan të hynin në pronë dhe gjetën se dy dhoma në katin e poshtëm dhe katër dhoma në katin e sipërm ishin konvertuar për të kultivuar kanabis ndërsa njehsori i energjisë elektrike ishte anashkaluar.

Në total, policia gjeti 289 bimë me nivele të ndryshme pjekurie dhe një ekspert i drogave të detyruar vlerësoi se rendimenti i mundshëm i bimëve mund të ishte deri në 24 kg me një vlerë në rrugë deri në 125,000 £. Në shtëpi ndodhej edhe i pandehuri Koka. Ai u arrestua dhe u intervistua dhe iu përgjigj të gjitha pyetjeve të bëra.

Avokati i shqiptarit tha se klienti i tij kishte qenë një futbollist profesionist për një periudhë dhe ishte një njeri me arsim të lartë me një diplomë Master në shkencat sportive. Ai tha se pas lirimit të tij dëshiron të kthehet në Shqipëri.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit