Kush është ish-agjenti i SHISH në New Jersy, që i dha 225 mijë $ ish-zyrtarit të FBI-së?

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 24.01.2023, 19:46

Nëse shpallet fajtor për akuzën e pastrimit të parave dhe korrupsion, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal do të vuajë dënimin me 55 vjet burg.

McConigal u largua nga FBI në shtator të 2018-ës dhe është hetuar nga Gjykata e Nju Jorkut dhe nga gjykata federale në Uashington DC.

Ai dyshohet se ka “fshehur” 225 mijë dollarë të marra nga një ish-agjent i inteligjencës shqiptare në New Jersey.

Mediat e huaja shkruajnë se ish-zyrtari ka mbajtur sekret edhe disa udhëtime dhe lëvizje në Ballkan ku ish-agjenti shqiptar kishte interesat e tij në botën e biznesit.

Që nga gushti 2017 dhe gjithashtu pas lirimit nga FBI, McConigal nuk u ka zbuluar eprorëve lidhjet e tij me agjentin shqiptar, i cili në dokumentet e prokurorisë përcaktohet si "Personi A".

Kujtojmë se McConigal u arrestua në aeroportin JFK në Nju Jork ndërsa kthehej nga një udhëtim në Sri Lanka. Përmes avokatit të tij ai u deklarua "i pafajshëm".

Të shohim se mbi çfarë provash ka ndërmend të bazojë qeveria akuzën e saj”, theksoi avokati.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit