35 MILIONË € oligarkut Bashkim Ulaj/ Çahet asfalti në Bypassin e Vlorës

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 22.01.2023, 17:48

Bypassi i Vlorës, një nga veprat infrastrukturore më të kushtueshme të qeverisë ka ngrënë miliarda lekë nga Buxheti i Shtetit. Mungesa e sinjalistikës për drejtuesit e mjeteve është bërë shkak për shumë aksidente që kanë rezultuar edhe në marrje jete.

Vetëm “Gener 2” kompania e Bashkim Ulajt ka përfituar 35 Milionë Euro për Lotin 1 të tenderit. Në mini Bypassin e Kaninës, të inauguruar pak muaj më parë nga qeveria është çjerrë literalisht propaganda qeveritare me çarjen e asfaltit në riga.

Pamjet janë skandaloze duke konsideruar miliona eurot e hedhura për atë rrugë drejt e në xhepin e klientit qeveritar Bashkim Ulajt. Ky oligark me lidhje të ngushta me kryeministrin Edi Rama është edhe ndërtuesi i rrugës Thumanë-Kashar me vlerë 450 MILIONË €. Sipas ministres Balluku, kësaj rruge do t’i vihet trau dhe do të jetë me pagesë 2.5€ për mjet.

Qytetarët shkruajnë:

”Si jeni. Po shkruaj per nje fenomen te shemtuar qe po behet i zakonshëm. Ne Qershor KM inaguroi mbylljen me sukses te bypassit te Kanines. Sot ne Janar Bypassi po bie poshtë ne Vlore”

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit