Kauza e veçantë/ Qyteti i Kongresit të alfabetit pa bibliotekë me libra shqip, studentja ‘sfidon’ politikën

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 19.01.2023, 19:00

Qyteti i Manastirit në Maqedoninë e Veriut është vetëm 97 km nga Korça. Për nga historia e shqiptarëve, ai është ndër qytetet në të rendësishme, pasi në të u mbajt Kongresi i alfabetit të gjuhës shqipe në vitin 1908. Historia flet shumë për këtë qytet, por nuk flet ruajtja e kësa historie në ditët e sotme.

Manastiti nuk ka asnjë bibliotekë për librat shqip. Mijëra shqiptarë që jetojnë në atë qytet po harrojë çdo ditë gjuhën e kombit, pasi librat dhe mësimi i tyre mungon. Për të mos lejuar zhdukjen e gjuhës shqipe, nga qyteti ku u vulos alfabeti ynë, Emira Selimi një studente shqiptare ka ndërmarrë një kauzë shumë të veçantë.

Në bashkëpunim me studentë nga Kosova dhe Shqipëria, Emira po mbledh libra shqip për të ngritur një bibliotekë në Manastir. Kontributet kanë qenë të mëdha dhe kauza është pritur me shumë dashamirësi. Drejt plotësimit të kësaj kauze, studentja shqiptare ka marrë edhe kërcënime për ta lënë në gjysmë rrugëne saj, por ajo vijon të grumbullojë çdo ditë e më shumë.

Punën e madhe që duhet të bënte Shqipëria, politikanët dhe ministritë e linjave me Maqedoninë e Veriut, po e bëjnë disa studentë që e duan dhe e ruajnë historinë e kombit të tyre. Me Maqedoninë e Veriut politikën shqiptare e lidh vetëm 'Open Ballkan', ndërsa për një qytet që nuk ka asnjë libër shqip, nuk interesohet askush.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit