Polici e ndaloi në gjendje të dehur, MPB do hetojë, Kovaçevski nuk do kërkojë përgjegjësi

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 18.01.2023, 20:17

Kryeministri Dimitar Kovaçevski në konferencën e sotme për media tha se nuk është në gjendje të kërkojë përgjegjësi nga Sashko Mitovski, kryetari i komunës së Kriva Pallankës, edhe pse vjen nga radhët e LSDM-së, sepse është zgjedhur me votim të qytetarëve.

Polici Kristofer Stoevski në rrjetet sociale ka njoftuar se ka marrë dy shuplaka nga kryetari i Komunës së Kriva Pallankës, Sashko Mitovski. Ngjarja dyshohet se ka ndodhur në mesnatën e 14 janarit 2023 dhe siç thotë Stoevski është sulmuar pasi me veturë e ka penguar rrugën me forcë, ndërsa Mitovski ka qenë nën efektin e alkoolit. Për këtë incident ku është sulmuar polici, ka reaguar edhe VMRO-DPMNE.

Në lidhje me rastin, Ministria e Punëve të Brendshme afrohet në mënyrë të paanshme dhe do të shqiptohen sanksione pavarësisht nëse pjesëmarrësi në atë ngjarje është në një pozicion të caktuar apo jo në një pozicion të caktuar.

Për sa i përket përgjegjësisë, kryetarët zgjidhen nga qytetarët dhe ata kanë përgjegjësi para qytetarëve brenda mandatit. Të gjitha institucionet që janë pjesë e sistemit të sanksioneve dhe vlerësimeve duhet të vendosin në mënyrë të paanshme, tha Kovaçevski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit