Mirë se vini në Shqipëri/ Burg nëse godet Berishën, ‘arrest shtëpie’ nëse i merr jetën një 17-vjeçari

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 23.12.2022, 16:57

Gerti Shehu, 31-vjeçari që goditi me grusht Sali Berishën më 6 dhjetor, ka më shumë se dy javë që po qendron në burg. I riu, ndonëse u dokumentua se ishte me probleme shëndetësore dhe se dyshohet ta ketë bërë pavetëdije të plotë sulmin ndaj Berishës, nuk u la në masën e "arrest shtëpie". Këtë masë kërkoi nëna e tij, avokati mbrojtës por edhe vet Shehu, pasi mbajtja në izolim mund të përkeqësonte shëndetin e tij. Këto fakte nuk e bindën Gjykatën për të ndryshuar masën e arrstit me burg për 31-vjeçarit.

Ndërkohë, të enjten e 22 dhjetorit, një 17-vjeçar humbi jetën pas goditjes përplasjes me makinë nga ish-kryebashkiaku i Himarës Vasil Bollano. Gjykata ka vendosur për Bollanon masën e arrest shtëpie. Por çfarë parashikon kodi penal në rast të një akisenti me pasojë vdekje? Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor, kur ka shkaktuar vdekjen e një personi, dënohet me burgim nga dy deri në dhjetë vjet. Por si i shpëtoi burgut ish-kryebashkiaku i Himarës?

Ende pa u tharë gjaku i të miturit, Vasil Bollano nxitoi të shkonte në spital duke shfaqur shqetësime me zemrën. Një rekomandim mjekësor bëri të mundur që Gjykata të pranonte gjëndjen e rënduar shëndetësore të Bollanos duke e shpëtuar atë nga hekurat. Po përse Gjykata nuk mori përsipër kartelën mjekësore të Gerti Shehut që plagosi lehtë një figurë publike?

Qartazi, "ligji në dorën e Maliqit" është i ashpër dhe i rreptë deri më një me shqiptarin e zakonshëm. Pa njohje politike, pa miqësi dhe pa para, fati i shqiptarit të zakonshëm dihet. Kështu që "mirësevini në Shqipëri", kur për një plagosje futesh në burg, ndërsa nëse vret një 17-vjeçar, mund të qendrosh në shtëpi e t'i shmangesh burgut.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
PERSONAZHI I VITIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Anri Kashiku
  Anri Kashiku është heroi, vetëm 18 vjeç, i cili humbi jetën në det, pasi u fut të shpëtonte vëllain dhe shokun e tij. Pasi arriti t’i shpëtonte këta, ai nuk mundi të dilte në breg, duke humbur jetën tragjikisht.
  Granit Xhaka
  Granit Xhaka ishte kryefjala e Botërorit në Katar, përsa i përket shqiptarëve, pasi futbollisti me origjinë shqiptare, që luan për Zvicrën, mbrojti mirë veten dhe origjinën e tij, në sfidën me Serbinë. Reagimi i tij në atë ndeshje u shpërnda, pothuajse nga të gjithë shqiptarët dhe fitorja e Zvicrës derdhi në rrugët e shumë qyteteteve të Europës mijëra shqiptarë.
  Marin Mema
  Marin Mema, gazetari patritot, i cili dita-ditës, jo vetëm raporton, por ‘lufton’ për të vërtetën e historisë shqiptare. Gjithashtu, ai është një nga emrat, që ka bërë shumë për të prekurit nga tërmeti.
  Elvis Naçi
  Elvis Naçi, imami bamirës, i cili çdo vit bën shumë më shumë për shqiptarët, duke i ardhur në ndihmë me fondacionin e tij. Finalizimi i banesave për të prekurit nga tërmeti në Thumanë, është vetëm një nga veprat e mira, por janë me qindra raste, për të cilat ai angazhohet personalisht për t’i ndihmuar.
  Luiza Gega
  Luiza Gega, atletja shqiptare, e cila krenoi gjithë kombin, duke u bërë kampione e Europës në garat e atletikës për 3 mijë metra. Pas garës ajo mbajti gjatë gjithë kohës flamurin kuqezi, duke i treguar Europës se Shqipëria ka potencial të madh.
  Robert Neçaj
  Robert Neçaj, roja bregdetare, i cili, pasi shpëtoi motër e vëlla, pati lëndime të rënda për veten. Ai qëndroi disa ditë në spital, për t’u rikuperuar.
  Kevin Qoku
  Kevin Qoku, 11-vjeçari, i cili sakrifikon fëmijërinë e tij, duke punuar sadopak për të siguruar para për librat e shkollës dhe familjen e tij. Kevin u zgjodh nga shqiptarët Heroi i Muajit Gusht, si heroi i vetvetes dhe familjes duke dhënë shembullin e sakrificës dhe punës së ndershme për të arritur qëllimet në jetë.
  Fogerti
  Fogerti, heroi i muajit Shtator, është djali që nxorri nga makina të aksidentuarin në zonën e Selitës, në Tiranë. Ai nuk u mendua dy herë për të hequr xhamin e përparmë dhe për të nxjerrë nga automjeti burrin, që kishte marrë goditje në kokë.
  Aleks Vishaj
  Aleks Vishaj, i riu emigrant, i cili u shpall heroi i muajit Tetor nga shqiptarët. Ai mblodhi më shumë se 300 mijë euro për të shpëtuar jetën e një 20-vjeçari shkodran, i cili ishte aksidentuar, ditë më parë me makinë. Vishaj ka qëndruar 33 orë zgjuar për të arritur këtë shifër nga dhuratat në Tik-Tok.
  Rabie Koçi
  Rabie Koçi, heroina e muajit Nëntor, zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Nënë Fatimeja
  Nënë Fatimeja, heroina e muajit Dhjetor, e cila, pas humbjes së vajzës, ia dedikon jetën e saj përkujdesjes për qentë dhe macet e rrugës. Ajo ushqen dhe kujdeset per dhjetra qenë edhe mace. Pavarësisht, terrorit të policisë për t’i larguar nga banesa, ajo ende vazhdon të mbledhë ushqim për qentë dhe macet.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit