Tërhiqet kandidati i vetëm serb për zgjedhjet në Veri

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 05.12.2022, 13:24

Kandidati i vetëm serb për zgjedhjet në Veri, Aleksandër Arsenijeviç, është tërhequr nga gara për zgjedhjet e 18 dhjetorit.

Lajmin për albanianpost, e ka konfirmuar zëdhënësi i Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), Valmir Elezi.

“Mund t’ua konfirmoj se më 2 dhjetor 2022, brenda afatit ligjor të vendosur nga KQZ-ja për tërheqjen e subjekteve politike, kemi pranuar njoftimin për tërheqjen e kandidatit të Iniciativës Qytetare “Srpski Opstanak”, Aleksandar Arsenijevic, nga gara për kryetar komune në Mitrovicën e Veriut”.

Ai sqaroi se, “në arsyetimin me shkrim që kemi pranuar, ai ka tërhequr kandidaturën e tij me vullnet të lirë”.

Aleksandër Arsenijeviç, ky është emri i të riut nga Mitrovica e Veriut që përbën figurën e fundit në skenën politike të Kosovës, por nga pala serbe.

Ai, bashkë me kolegë të tij, ka formuar një lëvizje qytetare me emrin “Mbijetesa Serbe”.

Arsenijevic kishte provuar të kandidojë për kryetar komune të Mitrovicë së Veriut në zgjedhjet e fundit lokale në Kosovë, por u ndalua nga Komisioni Qendror Zgjedhor, pasi kishte një dënim për vepër penale dhe ishte dënuar me 300 euro.

Dënimi i ishte shqiptuar para dy vjetësh e dhjet muajsh, por sipas ligjit askush që ka në afat prej tri vjetësh një dënim me vendim të prerë për vepër penale nuk mund të kandidojë.

Arsenijeviç, një ish profesor kimie në Veri, të cilit nuk iu vazhdua kontrata, për siç thotë ai, shkaqe politike, ka kritika të mëdha për Listën Serbe.

Ai thotë se ata mashtrojnë serbët në Veri dhe nuk punojnë për qytetarët, por për xhepin e tyre.

“Ata duan të dëgjojnë heshtjen tonë dhe jo zërin tonë”, kishte thënë me një rast Arsenijeviç.

Ai ka kritikuar edhe Petar Petkoviçin, i cili është udhëheqës i delegacionit serb në dialogun Kosovë – Serbi në Bruksel.

“Ai s’është nga kjo anë dhe s’i kupton problemet tona”, thotë Arsenijeviç.

I riu serb është shfaqur i zëshëm sidomos kohëve të fundit, pas arritjes së Marrëveshjes për Energjinë në Bruksel mes Kosovës e Serbisë.

Bashkë me partnerët e tij në Lëvizje ai ka organizuar edhe një protestë kundër marrëveshjes, por të pranishëm ishin vetëm ata që thirren protestën.

Cila është mbështetja e Arsenijeviç në komunitetin e serbëve në Kosovë nuk ishte bërë e ditur, pasi ai nuk është matur asnjëherë në zgjedhje.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit