Serbia bojkoton Samitin e 6 dhjetorit në Tiranë! Vuçiç e quan Albin Kurtin ‘llum terrorist’ dhe kërcënon hapur

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 02.12.2022, 10:23

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka shpallur bojkotimin e Samitit BE-Ballkani Perëndimor që do të mbahet më 6 dhjetor në Tiranë dhe e ka quajtur kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, “llum terrorist”.

Kujtojmë se Albin Kurti emëroi Nead Rashiqin, një serb etnik pak i njohur dhe anëtar i Partisë Demokratike Progresive, në krye të Ministrisë për Komunitete dhe Kthim, për të cilën Serbia thotë se është jokushtetuese. Kjo vjen pasi të gjithë anëtarët e partisë së Listës Serbe dhanë dorëheqje nga mandatet e tyre në shenjë proteste ndaj politikës së targave të Prishtinës.

Askush nga Serbia nuk do të jetë në Tiranë më 6 dhjetor”, tha Vuçiç.

Ata zgjodhën llumin më të keq serb, njerëz që nuk kanë respektin e askujt në Kosovë, por gëzojnë besimin e llumit terrorist Albin Kurti dhe agjentëve perëndimorë që i emëruan atje, duke menduar se kështu do ta shkatërrojnë dhe terrorizojnë Serbinë”, tha Vuçiç, në një koment për mediat serbe.

Për BE-në, ai vazhdoi: “Ti merr rrogën, udhëton me avion, bën shënime se si Serbia është fajtore për diçka dhe nuk mund të gjesh asgjë për të cilën është fajtore Serbia. Nuk ka problem, thjesht bëjeni pa Serbinë dhe të shohim se çfarë bëni dhe si”.

Samiti do të mbledhë së bashku vendet e BE-së si dhe të gjithë ata që shpresojnë në BE nga Ballkani Perëndimor për të diskutuar zgjerimin dhe çështje të tjera me të cilat përballet kontinenti, duke përfshirë luftën e Rusisë në Ukrainë.

Beogradi ka refuzuar të përafrohet me politikën e BE-së ndaj Rusisë dhe vazhdon të kultivojë lidhje të ngushta dhe të lëshojë deklarata mbështetjeje. Ky tension është përkeqësuar nga çështjet e vazhdueshme me Kosovën dhe kërcënimet për veprim ndërsa Prishtina kërkon të afirmojë pavarësinë dhe sovranitetin e saj.

Në një mesazh të drejtëpërdrejtë për Albin Kurtin ai ka thënë: “Dhe llumit terrorist i them: Sigurohuni që ju dhe kuislingët tuaj të zgjedhur të mos dëmtoni asnjë serb. Sepse serbët do të dinë si të reagojnë”, ndërsa shtoi: ‘Dhe juve në Evropë, ju them turp për ju”.

Albin Kurti dhe Nead Rashiqi

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit