Instead of catching the criminals, the State Police gives 500 million to Gerond Mece in the tender without competition

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 26.11.2022, 21:41

There are many contradictions in Albania, which a normal mind can classify as Albanian wonders. And rightfully so. Albania is a country where, unfortunately, crime roams free and unpunished for a number of reasons that everyone knows or can guess.

But instead of taking measures to fight crime and stay on top of their duty to protect the citizens, the State Police of Met Rrumbullaku seem to have their minds on questionable tenders.

Such is the case that we will present to you below. It is about a tender that has the reference number REF-44050-09-30-2022 and has as object "Maintenance of the State Police DataCenter". Its limit fund is calculated at 45,258,333 new ALL without VAT or about 540 million old ALL with VAT.

But let's look at the documentation of this procedure. This is where doubts start to arise as it is seen that only one company participated in the tender. It is understood that we are dealing with a lack of competition since the only participant has also been declared the winner.

It is about the company Advanced Business Solutions – ABS owned by Gerond Meçe. It is said in the media that this person is a close friend of Armand Frangu, Prime Minister Rama's brother in law. This company has offered a value of 39,825,000 newALL without VAT or about 500 million old ALL including VAT.

The figure offered by that company and simultaneously announced as the winner, turns out to be 88% of the limit fund. This fact, together with the fact that we are dealing with a lack of competition, give rise to suspicions that the winner may be predetermined from the beginning.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit