Në vend të kapë kriminelët, Policia e Shtetit i jep 500 milionë Gerond Meçes në tenderin pa garë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 24.11.2022, 22:11

Në Shqipëri ekzistojnë kontradikta të shumta, që një mendje normale mund t’i klasifikojë si çudira shqiptare. Dhe me të drejtë. Shqipëria është një vend ku për fat të keq krimi endet i lirë dhe i pandëshkuar për një sërë arsyesh që të gjithë i dinë apo i marrin me mend.

Por në vend që të marrë masa për të luftuar krimin dhe për të qëndruar në krye të detyrës për të mbrojtur qytetarët, Policia e Shtetit e Met Rrumbullakut duket se e ka mendjen tek tenderat e dyshimtë.

I tillë është rasti që do t’ju paraqesim në vijim. Bëhet fjalë për një tender që mban numrin e referencës REF-44050-09-30-2022 dhe ka si objekt “Mirëmbajtje DataCenter i Policisë së Shtetit”. Fondi limit i tij është llogaritur 45,258,333 lekë të reja pa TVSH ose rreth 540 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Por le të shohim dokumentacionin e kësaj procedure. Që këtu fillojnë e lindin dyshime pasi shikohet se në tender ka marrë pjesë vetëm një kompani. Kuptohet se kemi të bëjmë me një mungesë konkurrence pasi pjesëmarrësja e vetme është shpallur edhe fituese.

Bëhet fjalë për kompaninë Advanced Business Solutions – ABS në pronësi të Gerond Meçe. Në media thuhet se ky person është mik i ngushtë i Armand Frangut, baxhanaku i kryeministrit Rama. Kjo kompani ka ofruar një vlerë prej 39,825,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 500 milionë lekë të vjetra përfshirë TVSH.

Shifra e ofruar prej saj dhe njëkohësisht e shpallur fituese, rezulton të jetë sa 88% e fondit limit. Pikërisht ky fakt së bashku me faktin se kemi të bëjmë me mungesë konkurrence, krijojnë lindjen e dyshimeve se fituesi mund të jetë i paracaktuar që në fillim.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit