Katari nuk lejon tifozët me veshje arabe të pijnë alkool: Është fyese për Islamin

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.11.2022, 21:36

Tifozëve të futbollit në Katar, të veshur me petka(veshje tradicionale arabe) dhe mbulesë koke iu është ndaluar hyrja në baret që shërbejnë alkool për shkak të frikës se ai ofendon vendasit dhe fyen Islamin.

Stafi i sigurisë në një bar të Dohas u ka thënë tifozëve se nuk mund të hyjnë të veshur me veshje tradicionale arabe për të pirë një birrë pasi është fyese për besimin e tyre. Disponueshmëria e alkoolit është rreptësisht e kufizuar në vendin mysliman, por ai shërbehet në bare të vendosura në hotele me katër ose pesë yje, të cilat kanë tërhequr një numër të madh të tifozëve të futbollit.

Ankle-length robes, known as thawbs have become popular amongst those attending the World Cup who often wear them with a ghutra, traditional Arabic headdress. The clothing is being widely sold in the team colours of the 32 nations playing at the tournament. Pictured: Croatia fans wearing the traditional Arabic dress in the colours of their football team

Rrobat e gjata deri në kyçin e këmbës janë bërë të njohura në mesin e atyre që marrin pjesë në Kupën e Botës pasi po shiten gjerësisht në ngjyrat e ekipeve të 32 kombeve që luajnë në turne.

Tifozi i Portugalisë, Frederico Ferraz, 43 vjeç u urdhërua të hiqte veshjen tradicionale arabe që kishte veshur teksa po përpiqej të hynte në barin për të pirë alkool. Ai i tha:

Portugal fan Frederico Ferraz, 43 was ordered to take off the traditional Arabic dress he was wearing as he attempted to enter The Red Lion

Kjo më ka ndodhur shumë herë dhe po më mërzit pak. Stafi i sigurisë na thotë se Katari e konsideron fyese, sepse kjo veshje duhet të vishet vetëm për lutje dhe se është ekskluzive për myslimanët. Nuk po përpiqem të ofendoj askënd. Unë thjesht po përpiqem të tregoj vlerësimin tim për kulturën e Katarit dhe atë myslimane. Është e pakuptimtë të më kërkosh të heq mantelin.

Ferraz tha se ai vendosi të pinte disa birra përpara se të shkonte në ndeshjen e Portugalisë kundër Ganës. Ai shoqërohej nga miku i tij George Franco, 51 vjeç, i cili gjithashtu ishte i veshur me veshje tradicionale arabe dhe gjithashtu i tha se do t'i duhej ta hiqte nëse donte të shkonte në lokal.

Qatar Gears Up for FIFA World Cup Qatar 2022™ Final Draw on 1 April

Ne menduam se do të ishte diçka e këndshme për të festuar kulturën e Katarit duke veshur veshjet e tyre tradicionale. Ne nuk duam të mërzitim askënd, kështu që kur siguria na kërkon ta heqim atë, ne e bëjmë.

Por disa katarianë mbështetën veprimet e stafit të sigurisë dhe thanë se tifozët vizitorë nuk duhet të pinë alkool ndërsa veshin veshjet e tyre tradicionale.

Ndërsa ne mirëpresim njerëzit që përpiqen të vlerësojnë kulturën tonë, e shoh fyese që ata veshin veshjen tonë tradicionale dhe pinë alkool. Nuk duhet lejuar.

Qatar World Cup organizers paying fans to spread 'positive messages'

Hrvatska - Twitter Search / Twitter

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit