Në Ishull të Lezhës rrugët me pellgje mesjetare, qytetarja: Fëmijët shkojnë në shkollë me këmbët ujë, ankesat s’merren parasysh

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.11.2022, 19:41

Cilësia e rrugëve në vendin tonë lë shumë për të dëshiruar. Nga veri në jug ka pafund rrugë që prej vitesh janë lënë në mëshirë të fatit nga pushtetarët që fondet për mirëmbajtjen e tyre i përdorin për çdo lloj gjëje dhe vetëm për qëllimin e duhur jo.

Në fshatin turistik Ishull, pak kilometra larg Lezhës kryebashkiakët nuk janë kujtuar ndonjëherë për rregullimin e rrugëve. Një qytetare e kësaj zone ka denoncuar në redaksinë tonë gjendjen e mjerueshme të rrugëve që prej vitesh janë në lënë në harresë nga kryetarët e pushtetit vendor.

Sipas qytetares pavarësisht faktit se kryetarët e bashkisë ndërrohen vazhdimisht, rrugët vazhdojnë të jenë të pashtruara dhe pa ndriçim. Ajo thotë se para 1 viti shkolla pranë rrugës së fshatiti është rikonstruktuar por askush nuk është kujtuar për të shtruar rrugën ku çdo ditë kalojnë me qindra fëmijë. Këta të fundit ndjekin mësimin me këmbët me baltë dhe të lagura ujë pasi rruga para shkollës është e pashtruar dhe plot me pellgje uji.

Situata bëhet edhe më problematike gjatë këtyre ditëve ku përveç reshjeve të shiut ka patur edhe përmbytje.

Pavarësisht ankesave e denoncimeve të shumta, qytetarët ende nuk kanë marrë asnjë zgjidhje nga pushtetarët. Shpresojmë që ky denoncim të ketë efekt dhe banorët e fshatit Ishull të kenë rrugë të mira ashtu siç i meritojnë.

Denoncimi i qytetares:

Pershendetje. Une qe po ju shkruaj jam banore e fshatit Ishull-Lezhe, ne qytetin e Lezhes. Ne fakt eshte hera e pare qe po ju shkruaj dhe nuk e di se si ta formuloj tamam ankesen qe dua te percjell ,por ka arritur aty ku s’mban me dhe do perpiqem ta pershkruan me Gjitha detajet. Ne fshatin tone, kryesisht qendra,zona ku ndodhet dhe shkolla ,rruget jane te gjitha te prishura,nje skandal i vertete,a thua se jemi ne fund te dynjase dhe jo nje nje vend ku ka levizje cdo ore te dites. Rruget jane lene ne meshire te fatit me gropa te medha dhe pa ndriçim ,ne nje kohe ku jane disa lagje te tjera te ktij fshati dhe jane te shtruara dhe me ndricim. Mesa duket s’do jemi te se njejtes bashki se ndryshe nuk e shpjegojme Ka vite e vite qe nderrihen kryetaret e bashkise dhe asnje seshte munduar as te vije e ta shikoje si problem. Ca zera thone qe s’ka fonde,ca te tjere thonin qe eshte paraqitur si problem por deri tani ska ardhur askush.

Edhe ne si banore e kemi paraqitur ankesen me cdo detaj por eshte ne pritne dhe kjo si te tjerat me perpara.. E keqja me e madhe eshte rruga kryesore e shkolles ku cdo dite femijet e kalojne per te hyre ne shkolle.Kembet e tyre zhyten ne balte e ne uje, ne kohen kur fillojne shirat. Eshte nnje pamje teper e trishte. Nuk e di sj prinderit e tyre deri tani skane bere ndonje ankese kur shohin se ne cfare katrahure po kalojne gjysmen e dites femijet e tyre.Ajo qe eshte per te qeshur dhe qare njehkohesisht eshte fakti qe para 1 viti u rregullua shkolla ,u pajis me palester e me te gjitha kushtet dhe rruga para saj ngeli e parregulluar dhe su mor kush me te. Kjo eshte te vendosesh duart ne koke dhe te ulerasesh me te madhe nga injoranca e madhe qe ka katapultuar kto njerez.. Kemi pritur e duruar kaq vite se nje dite do vinte dikush t einteresohen per kt eproblem por asnje se ka marre persiper..

Sic duket ne foto ,oborri shkolles eshte ky me shtylla me ngjyra.. Kjo eshte gjendja e rruges ktu dhe e tjerave qe degezohen me njera tjetren.Per kto dite qe ra shiu gjendja ishte dhe me keq akoma,sic mund ta imagjinoni dhe vete..

Keto foto jane bere ne momente te ndryshme. Ju lutem nese mundeni ta beni publike kte problem e ishalla kte rradhe nuk shkon ne vesh te shurdhet kjo gje, se jemi vertet ne hall te madh.. Duke shpresuar per me te miren, faleminderit dhe ju uroj pune te mbare

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit