504,000 emigrantë mbërrijnë në Britani gjatë 1 viti, 11,241 shqiptarë shkuan nga janari-shtator

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.11.2022, 17:02

Mbretëria e Bashkuar ka publikuar shifrat e fundit të emigrantëve që kanë mbërritur në ishull gjatë një viti.

Sipas statistikave të reja nga Home Office deri në qershor 2022, plot 504,000 emigrantë kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar. Home Office thotë se kjo është shifra më e lartë që ka parë Britania e Madhe që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, me rekordin e mëparshëm të pasluftës që ishte vendosur në vitin 2015 pasi 390,000 emigrantë kishin mbërritur. Numri i emigrantëve që shkuan në Britaninë e Madhe në vitin 2021 ishte 173,000 që do të thotë një rritje prej 191 për qind.

Ka një sërë arsyesh pse statistikat e fundit të migracionit në Mbretërinë e Bashkuar janë jashtëzakonisht të larta, ku shumë prej tyre janë ngjarje të mëdha globale. Këtu përfshihet fundi i kufizimeve për shkak të pandemisë, periudha e parë e plotë pas tranzicionit nga BE, luftën e Vladimir Putin në Ukrainë, rivendosjen e afganëve dhe një rrugë të re vizash për shtetasit britanikë jashtë shtetit të Hong Kongut.

Rreth 33,000 emigrantë kanë hyrë në Britani në mënyrë të paligjshme në nëntë muajt e parë të këtij viti. Nga kjo shifër 11,241 erdhën nga Shqipëria.

Numri i personave që iu dha azil në vitin 2022 ishte 24 për qind më i ulët se në vitin 2019. Por ka pasur një rritje prej 77 për qind në kërkesat për azil. Vizat studentore janë rritur në nivelin më të lartë rekord, me 476,000 viza vitin e fundit. Ndërkohë, numri i vizave të punës të lëshuara nga Home Office është rritur me 72 për qind krahasuar me vitin 2019, me 331,000 të miratuara në vitin deri në qershor 2022.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit