Sunday World: Dritan Rexhepi është “Mbreti i Kokainës”, tregtoi 5.9 ton drogë brenda një viti

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 24.11.2022, 10:59

Dritan Rexhepi është një nga njerëzit e krimit më në zë të muajve të fundit. Emri i tij është lakuar prej vitesh, por së fundmi ai ka bërë bujë për daljen nga burgu në Ekuador, ku ishte dënuar me 13 vite për trafik droge në 2014-ën.

42-vjeçari arriti të dalë nga burgu para rreth një viti, duke përfituar nga sjellja e mirë në ambientin e vuajtjes së dënimit dhe anekset ligjore të Ekuadorit. Hera e fundit që ai ka kontaktuar me organet e drejtësisë në vendin amerikano-latin është janari i këtij viti.

Media e njohur irlandeze “Sunday World”, mjaft e specializuar në fushën e krimit dhe evidentimin e njerëzve më të fuqishëm në këtë botë të errët i ka dedikuar një artikull Rexhepit, duke e quajtur “Mbreti shqiptar i kokainës”.

Rexhepi u lirua përkohësisht nga autoritetet ekuadoriane në nëntor 2021, ku iu lejua të jetonte jashtë qytetit të Guayaquil me kusht që të raportonte në polici çdo dy javë. Ai ishte gjithashtu i detyruar të mbante një pajisje gjurmuese, të përmbahej nga kryerja e krimeve dhe të qëndronte në Ekuador deri në qershor të vitit 2027.

Rexhepi, i cili përdor edhe emrat Lulëzim Murataj dhe Edmir Kraja është shumë i njohur për arratisjet e tij. Në vitin 2006 është arratisur nga një rajon policie në Shqipëri, teksa në vitin 2011 ka arritur të arratiset nga burgjet e Belgjikës dhe Italisë.

Të tre vendet kanë urdhër për ekstradimin e tij, por pas kësaj zhdukjeje, dosjet për Rexhepin do të vijojnë të qëndrojnë në arkivë. “El Periodico” raporton gjithashtu se Rexhepi akuzohet edhe në Spanjë për një seri grabitjesh në banka në vitin 2011.

Pasi të kryente dënimin në Ekuador, Rexhepi do të ekstradohej fillimisht në Shqipëri. Në vitin 2014, ai u dënua me 13 vjet burg për trafik kokaine në Ekuador. Ai fillimisht u mbajt në një burg në Guayaquil dhe më pas u transferua në burgun Latacunga, përpara se të përfundonte në Litoral.

Rexhepi kishte arritur të korruptonte punonjësit e burgut dhe mbante një celular parmes të cilit kontrollonte gjithë veprimtarinë e tij kriminale. Prokurorët italianë pretendojnë se ndërsa Rexhepi ishte i burgosur në Ekuador, ai vepronte si kreu i të ashtuquajturës “Kompania Bello”, një kartel që përfshin 14 grupe të mëdha kriminale shqiptare në krye të tregtisë së kokainës në Evropë.

Vetëm në vitin 2016 dhe 2017, Rexhepi dhe grupi i tij raportohet se ka trafikuar të paktën 5.9 ton kokainë nga Ekuadori në Europë, teksa vlera e fituar llogaritët të paktën 135 milionë euro, sipas “Balkan InSight”, duke cituar dokumentet e gjykatës italiane.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit