Do ndërtojë 12.600 apartamente luksoze me 1€/ Oligarku i Portit të Durrësit do përfitojë 3.2 MLD €

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 23.11.2022, 10:44

Dhënia e 81.8 hektarëve tokë një oligarku të panjohur për 1€, në mënyrë që të investojë për përfitim personal në një prej zonave më të lakmueshme të Durrësit përbën një prej skandaleve shtetërore më të mëdha të shtetit shqiptar.

Skandali thellohet edhe më shumë me misteret që rrethojnë përfituesin real i cili deri më tani rezulton me kompani guaskë të regjistuar në parajsat fiskale.

Ky oligark i panjohur do të ndërtojë 12.646 apartamente luksoze në Portin e Durrësit. Porti i Durrësit i grabitur falë shtetit i cili nga ky investim do të përfitojë do të kthehet në një parajsë real-estate.

Në zonë do të ketë hotele me 4-5 yje, 902 dhoma hoteli në total dhe 317 dyqane pakice. Komoania deklaron se çmimi për metër katror vitin e parë do të jetë 1500 € m2 e vitin e 20-të 2185 € m2

Prej një viti në Durrës, është hapur një zyrë luksoze e cila bën prezantimin e blerësve potenciale me apartamentet në shitje.

Kjo ngre dyshime se gjithçka ka qenë e parapërcaktuar nga qeveria dhe votimi për projektin në Kuvend është thjesht një seancë formale ngritje kartonësh. Kjo gjë nuk u mohua as nga zv/kryeministrja Belinda Balluku e cila tha se deri më tani nuk kishte një kontratë shit-blerjeje, por nuk e përjashtoi opsionin e poristijes së apartamenteve nga klientët të cilët duan të kenë një hapësirë luksoze në Portin e Durrësit.

Kompania “Eagle Hills Real Estate Development sh.p.k” ka deklaruar se do të realizojë nga shitja e apartamenteve 2,2 MLD € euro plus 1 MLD € shtesë nga aktivitetet e tjera. Totali i fitimit për investitorin do të jetë 3,2 MLD €. Fitimi neto do të jetë 854 MLN €. 42.8% është llogaritur norma e majme e fitimit.

Ditën e nesërme do të “noterizohet” projekti i Jaht Marina Durrës e po ashtu edhe projekt-buxheti i vitit 2023.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit