Aktivitete për vënien në funksion të gjitha kapaciteteve prodhuese të energjisë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 23.11.2022, 10:17

Nga 1 dhjetori i këtij viti do të vihen në funksion të gjitha kapacitetet prodhuese të energjisë elektrike që disponon SHA EMV, njoftoi ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi. Ai siguron se nuk do të ketë probleme si në furnizimin me energji elektrike ashtu edhe në atë termike. Llogaritjet janë bërë edhe për çmimin e energjisë elektrike nga 1 janari, por Bekteshi nuk pret rritje të ndjeshme për amvisëritë dhe konsumatorët e vegjël. Mbeten apelet për kursim të energjisë elektrike nga të gjithë, të cilat në institucionet shtetërore në tetor arritën në 24 për qind.

Qytetarët dhe kompanitë të jenë të sigurt se nuk do të ketë asnjë problem në fushën e furnizimit me energji elektrike. Ekziston një plan prodhimi dhe nga 1 dhjetori kur do të rritet konsumi, do të vihen në funksion të gjitha kapacitetet në pronësi të EMV – tre blloqet në REK Manastir, REK Osllomej, REK Negotinë, KOGEL, i gjithë potenciali hidro dhe parku me erë në Bogdanci. Në vend pothuajse gjithçka është nën kontroll dhe nuk parashikohen kufizime. Në vazhdimësi me energji elektrike do të furnizohen të gjithë konsumatorët, duke filluar nga amvisëritë e deri tek kompanitë e mëdha që janë në tregun e lirë, tha dje Bekteshi.

Siç informoi ai, blloku i dytë në REK Manastir është gati dhe futet në rrjet, i cili do të zvogëlojë sasinë e importit të energjisë elektrike për nevojat e tregut të rregulluar. Këto ditë në REK Manastir duhet të arrijë transformatori për bllokun e tretë, pas së cilës edhe ai bllok do të kyçet në rrjet. Pjesët e para të transformatorit mbërritën dje. Nëse çmimet e derivateve ulen, REk Negotino do të përfshihet menjëherë në sistem.

Bilanci energjetik i shpallur dje nga Qeveria për ditën dhe natën e kaluar tregon se SHA EMV ka prodhuar 8.529 megavat orë energji elektrike, nga të cilat 7.320 megavat orë janë prodhuar në termocentralet dhe 1.209 megavat orë në hidrocentrale dhe në parkun e erës së Bogdancit. Gjatë asaj periudhe janë prokuruar 4580 megavat orë energji elektrike.

Ndërkohë po bëhen llogaritë për çmimin e energjisë elektrike nga 1 janari, ndërsa ministri resor është i bindur se do të ulet për konsumatorët e vegjël. Në pjesën e amvisërive do të kontrollohet nëse ka nevojë për ndërhyrje nga ana e Qeverisë me tarifën e bllokut të dytë apo të tretë. Sa i përket tarifës së bllokut të katërt, ministri Bekteshi bëri të ditur se do të kërkojë rritjen e mëtejshme të çmimit në mënyrë që, siç tha ai, të mbulohen ata që kanë më shumë nevojë për çmime më të ulëta nga ata që shpenzojnë në mënyrë jo racionale, dhe kështu mund ta mbajnë atë barrë.

Në tetor, institucionet shtetërore siguruan një kursim total të energjisë elektrike prej 24 për qind. Me vendim të Qeverisë, nga 1 shtatori obligohen që të sigurojnë minimalisht 15 për qind kursim të energjisë elektrike në muaj.

“Të gjitha institucionet në muajin tetor kanë të paktën 15 për qind ulje të konsumit të energjisë elektrike, që është në përputhje me rekomandimet dhe detyrat e sjella nga Qeveria. Në të njëjtën kohë, Ministria e Shëndetësisë ka kursimet më të ulëta prej 18 për qind, ndërsa ndërtesa e Ministrisë së Arsimit ka kursimet më të larta deri në 58 për qind. Kursimi i energjisë elektrike i Qeverisë është 32%, i Kuvendit në tetor është 22%, i Kabinetit të Presidentit 24%, i ndërtesës administrative EMV është 25%, kurse i MEPSO-s 22%”, tha Bekteshi.

Nëse merren parasysh të dhënat e të gjitha ndërmarrjeve, agjencive dhe administratave shtetërore, theksoi ai, atëherë kursimi total i energjisë elektrike arrin në 24 për qind.

“Sipas të dhënave, konsumi i energjisë elektrike vetëm i ministrive, i përmbledhur së bashku me të gjitha njësitë që janë në përputhje me kompetencat e një ministrie të caktuar, është ulur për 33 për qind. Ministria e Arsimit ka arritur kursimin më të ulët të energjisë elektrike prej 24%, kurse Ministria e Mjedisit Jetësor ka arritur kursimin më të lartë prej 94%. Kursimi i energjisë elektrike në Ministrinë e Shoqërisë Informatike është 50%, në Ministrinë e Vetëqeverisjes Lokale 58%, në Ministrinë e Transportit dhe Lidhjeve dhe Ministrinë e Financave kursimi është 44%, në Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale 40 për qind, Ministria e Ekonomisë kurseu 30 për qind energji elektrike, po aq është kursimi edhe i Ministrisë së Punëve të Brendshme”, saktëson Bekteshi.

Të dhënat për kursimin e energjisë elektrike në komunat që kanë pasur rekomandim për të kursyer, shtoi ai, tregojnë se nga 81 komuna, 65 komuna kanë pasur kursime prej së paku 15 për qind, prej të cilave 12 komuna kanë arritur kursime më të mëdha se 50 për qind.

“Gjithsej 16 komuna nuk kanë pasur kursime prej 15 për qind, prej të cilave vetëm tri kanë konsum më të lartë në tetor 2022, krahasuar me tetorin e vitit 2021, ndërsa 13 komunat e mbetura kanë ulur konsumin, por nuk kanë arritur kursime prej 15 për qind”, theksoi Bekteshi.

Me vendim të Qeverisë, një pjesë e kompanive nga industria ushqimore, kompanitë e ujit dhe shkollat ​​fillore dhe të mesme do të mund të furnizohen me energji elektrike me çmim preferencial përmes “EMV shitje”.

Sot skadon afati për dorëzimin e dokumentacionit të nevojshëm dhe rreth 1000 kompani mund të dorëzojnë aplikime. Qëllimi i vendimit është parandalimi i rritjes së çmimeve të produkteve ushqimore bazë, ruajtja e besueshmërisë dhe vazhdimësisë në furnizimin me ujë dhe sigurimi i energjisë elektrike për shkollat ​​për mbarëvajtjen e orëve mësimore gjatë gjithë periudhës së vjeshtës dhe dimrit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit