The elections are approaching/ Veliaj gives 7 million euros to construction oligarchs for the North Terminal

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 02.11.2022, 21:05

The local elections in Albania are "behind the door". In just a few months, Albanians will be called to vote for their favorites in the local government. Of course, as the elections approach, money also starts to "play". It is not a question of small values, but of figures at the level of billions.

Of course, Erion Veliaj has already started to "open the bag" of money for the construction oligarchs. It is about a tender with reference number REF-41118-09-09-2022 and object "Construction of the Northern Public Transport Terminal, Tirana".

Its limit fund is 820,177,697 new ALL without VAT or about 10 billion old ALL. If we look at the documentation of this procedure, we will notice that 10 economic operators or associations of operators participated in the competition.

It can be seen that two operators participated just as per number after offering zero ALL. This is where the suspicions arise that we are dealing with a tender where the winner was predetermined by Veliaj. On the other hand, it can be seen that 4 participating operators offered lower numbers than the winner.

This case also reinforces the suspicions that we are dealing with a predetermined winner. In the meantime, the winner was declared the union of economic operators "NOVA Construction 2012" shpk owned by Ilir and Kujtim Shtufi & "Ante-Group" shpk owned by Enka Merko, Gjysho Merko, Kristjan Merko, Entela Merko and Bardhjus Bushaj for the value of 723,315,114 new ALL without VAT or about 8.7 billion old ALL with VAT.

Converted into euros, this figure is approximately 7.3 million. On the other hand, the winning figure turns out to be as much as 88% of the tender's limit fund, further adding to the doubts that we are dealing with a predetermined winner. It seems that Veliaj has already "seriously" started distributing money for the election campaign.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit