Çmimet në stratosferë, Emiriana Sako e Durrësit shpërdoron 50 milionë për të blerë skenë lëvizëse 100 m2

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 18.10.2022, 17:37

Emiriana Sako, Kryetarja aktuale e Bashkisë Durrës në vend që të merret me problemet e mprehta sociale të bashkisë që drejton, duket se e ka mendjen vetëm për të shpërdoruar paratë e marra nga taksat e qytetarëve të saj. Siç të gjithë jemi dëshmitarë, çmimet e produkteve bazë janë rritur deri aty ku nuk mban më.

Inflacioni i lartë ka goditur të madh e të vogël, sigurisht ata që merren me punë të ndershme, e sidomos shtresat në nevojë. E megjithatë Kryetarja e Bashkisë Durrës gjen kohë dhe harxhon gati 50 milionë lekë të vjetra me TVSH për të blerë një skenë lëvizëse prej 100 metrash katrorë.

Skena është mjaft e madhe, thuajse sa një apartament i bollshëm 2+1+2. Kjo skenë i duhet zonjës në fjalë për koncerte e aktivitete të ndryshme a thua se barku i durrsakëve në vend të bukës do ngopet me muzikë. Për këtë Sako ka organizuar një tender të çuditshëm që mban numrin e referencës REF-42050-09-16-2022 dhe me objekt “Skenë Levizëse 100 m2”.

Duke shfletuar dokumentat e këtij tender shikohet se kjo skenë nuk i shërben zonjës Sako “për të ushqyer” të varfrit me bukë, por me muzikë. Themi kështu pasi skena nevojitet për orkestra, grupe, skena teatrore dhe konferenca.

Por përtej kësaj, vetë tenderi është kryekëput i dyshimtë në vetvete. Kështu së pari kemi të bëjmë me një mungesë totale konkurrence pasi në garë ka marrë pjesë vetëm një subjekt i quajtur “Lumturi Haxhijosifi”.

Lumturia rezulton se ka garuar “me veten e saj” dhe ka fituar për një vlerë prej 4,100,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 50 milionë lekë të vjetra me TVSH. Së dyti, del se kjo vlerë është gati sa 100% e fondit limit, përkatësisht sa 98.4%. Vjedhja duket “ashiqare” por vetëm SPAK është qërruar dhe nuk arrin ta shohë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit