Luan Kapri wins the tender for cleaning the Trauma Hospital, “fills his pockets” with 1.4 billion

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 15.10.2022, 22:09

Luan Kapri is a well-known name when it comes to winning tenders. He is the cousin of Eduard Kapri, the former democratic mayor of Pogradec. With his firm "REJ", Luan Kapri has received a considerable number of tenders with high values.

It seems that this is one of the best examples of illustrating the fact that when money is involved, DP and SP work best together. We say this because the "REJ" firm received a large part of the tenders from the local government run by the socialists.

In this particular case, Luan Kapri has filled his "portfolio" of tenders with 1.4 billion old lek for the cleaning of the Trauma Hospital, popularly known as the former military hospital in Tirana. It is about the tender with reference number REF-19625-02-14-2022. Its object is "Cleaning service for the University Hospital of Trauma", with a limited fund of 137,991,275 new lek without VAT or about 1.7 billion old lek with VAT.

Looking at the tender documents, it can be seen that 5 firms participated in it, where the REJ firm of Luan Kapri was declared the winner for the offer of 113,365,021 new lek without VAT or about 1.4 billion old lek with VAT. But it turns out that this firm did not give the lowest offer.

There was another participant who offered almost 80 million old ALL with VAT less than Luan Kapri's firm, and yet it was not taken into consideration. On the other hand, the REJ firm turns out to have given an offer of 82% of the limit fund. All of the above raises doubts that we are dealing with a predetermined winner.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit