Habiten prindërit: 6-vjeçarit i zverdhet lëkura se hëngri shumë mandarina

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07.10.2022, 01:03

Një 6-vjeçar në Angli është zverdhur në lëkurë pasi hëngri shumë portokalle e mandarina. Kur Charlotte Travers, vuri re se djali i saj Thomas po shndërrohej në një 'Simpsons' e çoi te mjeku.

Familja mbeti e habitur kur mësoi se zverdhja e lëkurës ishte shkaktuar nga dashuria e gjashtë vjeçarit për të ngrënë portokalle dhe mandarina. Të gjitha analizat i dolën mirë 6-vjeçarit, por mjekët zbuluan se ai kishte nivele të larta të beta karotenit, një vitaminë që gjendet në ushqime veçanërisht me ngjyrë portokalli.

Mamaja e tij tha:

Ai filloi të zverdhej dhe unë isha mjaft e shqetësuar sepse mund të ishte një shenjë e problemeve të veshkave ose mëlçisë. Kur shkova te mjeku ai mê tha se simptoma kryesore e problemeve të veshkave ishin sytë e verdhë, të cilat Thomas nuk i kishte. Edhe analizat e gjakut i dolën shumë mirë.
Unë i tregova mjekut për dietën e tij të përgjithshme, fruta, perime dhe djathë. Kurrë nuk e mendoja se çfarë po shkaktonte zverdhjen e lëkurës së tij.

Sipas mjekëve ngrënia e një sasie të madhe ushqimesh që përmbajnë beta karoten është vërtetuar shkencërisht se e bën lëkurën të zverdhet. Këtu mund të përfshihen ushqime të tjera si: karotat, kungujt, patatet e ëmbla, pjepri, madje edhe kajsitë e thata.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit