Familja kosovare që ka bërë lëmsh Zvicrën: I madh e i vogël shesin drogë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 28.09.2022, 13:13

Një ‘klan’ shqiptarësh nga Kosova akuzohet para Gjykatës së Veveysan (VD) se ka shitur qindra kilogramë kanabis gjatë katër viteve.

Tetë orë dëgjim nuk mjaftuan për të ndarë të vërtetën nga gënjeshtra. E akuzuar për përfshirje në trafik të madh droge midis viteve 2014 – 2018, një familje prej gjashtë anëtarësh u paraqit para Gjykatës së Veveysan (VD) të hënën, transmeton albinfo.ch. Gjatë ditës së parë të seancës, drejtësia u përpoq të përcaktojë rolet e secilit prej anëtarëve të klanit të kosovarëve, të vendosur në rajon.

Bëhet fjalë për trafikim që përfshin disa qindra kilogramë kanabis dhe, për disa prej tyre, disa kilogramë kokainë.

Secili ka rolin e tij

Kryefamiljari transportonte hashash dhe marihuanë nga Spanja, të cilën ua shiste dy djemve të tij në Zvicër, duke marrë një komision në këtë proces, shkruajnë mediat zviceriane. Këta të fundit konfirmojnë se kanë qenë tregtarë me shumicë dhe rishitës të lëndëve narkotike. Mallrat ruheshin nga nëna dhe bija.

Ndërmjetësi mes burrave, ky i fundit pranon se ka mbledhur dhe paketuar drogën, si dhe ka kryer transferta parash. Ndërsa dhëndri thotë se ishte edhe tregtar.

“Janë para të fituara lehtë”

Një biznes i lindur për të “shlyer borxhet” apo për “të bërë bukën e gojës”, i cili, sipas familjes ka zgjatur vetëm një vit, në vitin 2017, transmeton albinfo.ch. Sipas babait, në paraburgim prej katër vitesh nuk është dhënë asnjë urdhër, të gjithë janë të lirë për të lëvizur.

“Nuk ma vuri kush thikën në fyt. E bëra sepse kisha nevojë”, përsërit njëri nga djemtë. “Kur nuk ke para, është joshëse, sepse janë para të lehta”, përmbledh ai që tashmë është ish-kunati i tij. Por frika nga hakmarrja ndihet brenda klanit.

Mes hashashit dhe marihuanës, seksagjenari dyshohet se ka mbledhur të paktën 768 mijë franga xhiro. Sfida e kësaj seance të gjatë është edhe përcaktimi i masës së këtij trafiku. Gjyqi pritet të zgjasë deri në fund të javës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit