U keqtrajtua nga burri, motra e viktimës njofton policinë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 28.09.2022, 09:14

Çdo ditë e më shumë në të gjitha qytetet e Kosovës raportohen dhjetëra raste të dhunës në familje. Në rastet më të shpeshta viktima janë gratë. Ato dhunohen në forma të ndryshme nga bashkëshortët e tyre, por edhe anëtarët tjerë të familjes. E dhunën që përjetojnë, shpesh herë nuk kanë guxim e as mundësi që ta raportojnë vetë viktimat.

Një rast i tillë ka ndodhur së fundi në fshatin Dumnicë të Vushtrrisë, ku një grua ka njoftuar motrën e saj se burri me të cilën është e martuar që tri vjet, po ushtron dhunë sistematike psikike e fizike ndaj saj.

Siç raporton Sinjali, ajo ka kërkuar ndihmën e motrës së saj që ta lajmërojë Policinë, pasi që i dyshuari e kishte kërcënuar se nëse paraqet rastin në organet e rendit, do ta pësojë vëllai i saj.

Motra e viktimës ka njoftuar Policinë për rrezikun që i kanoset motrës së saj dhe njësitë policore janë vënë menjëherë në veprim, ku kanë arritur që të arrestojnë personin e dyshuar.

Në stacion policor është shoqëruar edhe viktima, e cila para hetuesve policorë ka rrëfyer gjithë tmerrin që ka përjetuar gjatë bashkëjetesës me të dyshuarin. Ajo bashkë me fëmijët e saj të mitur, ka shkuar në strehimore, teksa ka kërkuar që të pajiset edhe me urdhërmbrojtës.

Ndërsa me urdhër të prokurorit, ndaj të dyshuarit kanë nisur hetimet nën dyshimet për kryerjen e veprës penale ‘Dhunë në familje’.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit