​U ngujuan në minierë, 123 minatorët e Trepçës dalin shëndoshë e mirë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 27.09.2022, 18:03

123 minatorët e që kishin mbetur të ngujuar në minierën Trepçës për shkak të defektit të energjisë elektrike tashmë kanë dal nga aty. Këtë e ka konfirmuar kreu i Sindikatës së Minatorëve, Gani Osmani i cili tha se edhe gjendja shëndetësore e të gjithë minatorëve është e mirë.

Osmani, përmes telefonit, i ka thënë KosovaPress-it se punëtorët e KEDS-it por edhe të minierës Trepça kanë arritur ta sanojnë defektin e energjisë elektrike.

“Mjeshtrit e KEDS dhe të Trepçës që janë edhe e kanë evituar defektin….(Gjendja e minatorëve) Mirë nuk është keq, por me zgjatë shumë nuk është mirë me zgjatë pak kohë nuk ka problem se ne jemi mësuar ashtu. Por me zgjatë shumë prishet ajri në minierë aty, nuk ka zgjatë shumë për fat të mirë… Mirë është mirë… kanë qenë 123 minatorë, theksoi ai.

Kryetsindikalisti i minatorëve, Gani Osmani u shpreh se defekti ka ndodh rreth orës 11:00 dhe tek në ora 15:00 është rregulluar prishja.

“Minatorët ndërrimi i parë sot fillojnë punën në ora 07:00 dhe në ora 14:00 fillojnë me dal prej minierës por rryma është ndal ka pas një defekt për shkak se ka pas vetëtima dhe murmurimë e shi shumë. Ka pas një defekt diku në orën 11:00. Prej orës 11:00 deri në orën 15:00 nuk është ardhur rryma, pas orës 15:00 ka ardhur rryma, sipas informatave që kontaktova me kujdestarin e minierës ata veçse kanë filluar me dal dhe brenda 15 minutave kryhet kjo punë. Shkaku ka qenë vetëm defekti në rrymë”, u shpreh Osmani.

Osmani po ashtu ka thënë se ka pas edhe raste të tjera kur minatorët kanë mbetur brenda në hapësirat e minierës së Trepçës për shkak të defekteve të energjisë elektrike.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit