Iu ndalua hyrja në Kosovë, Petkoviq: Nuk do të heq dorë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 27.09.2022, 13:31

I ashtuquajtuei shefi i Zyrës për Kosovën, Petar Petkoviq ka fajësuar autoritetet e Republikës së Kosovës, pasi sot iu ndalua hyrja në Kosovë.

Petkoviq ka thënë se nuk do të heqë dorë nga vizitat në territorin e Kosovës.

Sipas tij, me këtë ndalim, Prishtina në mënyrë të drejtpërdrejtë ka shkelur marrëveshjen për vizita zyrtare.

“E kam njoftuar vizitën time në kohë dhe në përputhje me të gjitha procedurat. Është e qartë se Prishtina nuk dëshiron normalizimin e marrëdhënieve kur mua, si negociator kryesor nga ana e Beogradit, nuk më lejohet të hyj në Kosovë. Është e qartë se Prishtina nuk dëshiron të vazhdojë marrëveshjen për vizita zyrtare”, ka thënë Petkoviq për mediat serbe.

“Me aktin e sotëm, Kurti tregon se nuk dëshiron paqe. Ndryshe nga presidenti Vuçiq, Kurti thotë se Beogradi do të sulmojë Kosovën dhe do të kërcënojë rajonin. Kjo nuk do të ndodhë, Kurti është ai që do të ndezë barutin këtu në Ballkanin Perëndimor. Ne kurrë nuk do të heqim dorë nga populli ynë në Kosovë”, shtoi tutje Petkoviqi.

Kujtojmë se për vizitë në veri, javë më parë ishte edhe kryeministrja serbe, Ana Brnabiq.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit