Bankës Popullore:Klientët e bankave kanë shfaqur ankesa për kartelat e kreditit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 23.09.2022, 16:17

Më pas renditen ankesat për kredinë konsumatore me 10 përqind, sjellja e punonjësve me 9,3 përqind, llogaritë e transaksioneve me 8,5 përqind, shumica e të cilave kanë të bëjnë me ankesat (p.sh: urdhër anulimi), kompensimi dhe aspekte të tjera si: sherbime bankare dhe celular me 8.2 përqind dhe më së shumti për funksionalitetin e shërbimit.

Ankesat për shërbimet e tjera direkte (SMS, ATM, etj.) janë 4.3 përqind e numrit total, ndërsa ankesat për depozitat, kreditë për banesa dhe ekzekutimet me arkëtim të detyrueshëm individualisht përbëjnë më pak se dy përqind të ankesave.

Numrin më të vogël e kanë ankesat për reklamat e produkteve dhe shërbimeve bankare (0.5 përqind).

Në anketën për mbrojtjen e konsumatorit të Bankës Popullore, janë mbuluar aspektet që kanë të bëjnë me kreditimin e përgjegjshëm, tarifat për shërbimet bankare, trajtimin e ankesave në banka dhe në bankat e kursimit.

Sipas analizës, ankesat për kredinë konsumatore kanë parë një trend rritës të pjesëmarrjes strukturore gjatë dy viteve të fundit, nga 2.9 përqind në 2019 në 10 përqind në 2021.

Grupi i bankave të mëdha në vitin 2021 ka pjesëmarrjen më të madhe prej 76.9 përqind në ankesat për kredinë konsumatore, që është një rritje në krahasim me vitin 2019 kur ato morën pjesë me 47.6%.

Edhe ankesat lidhur me bankingun elektronik dhe celular patën një rritje të peshës nga rreth 2 përqind në periudhën 2018-2020 në 8.2 përqind në vitin 2021.

Numri i përgjithshëm i ankesave në sistemin bankar në vitin 2021 ka rënë nën nivelin e vitit 2018 dhe bankat zakonisht u japin përgjigje ankesave klientëve brenda 15 ditëve, gjë që është e krahasueshme me praktikën në vendet e tjera.

Megjithatë, siç thotë BK, qasja ndaj mbrojtjes së konsumatorit është e ndryshme në shtrirje dhe cilësi dhe varet nga politikat individuale të prezantuara të bankave.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit