Gishtat mund të thyhen gjatë mbylljes së dritareve, Tesla tërheq nga tregu 1.1 milionë makina

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.09.2022, 20:05

Tesla ka njoftuar tërheqjen nga tregu të 1.1 milionë automjeteve të prodhuara midis 2017 dhe 2022 pas një problemi me dritaret automatike.

Sistemi automatik mund të mos zbulojë pengesa e kjo të thotë se ndërsa dritaret mbyllen ato mund të kapin gishtat e shoferëve e jo vetëm.

Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut në Autostrada thotë se kjo është një shkelje e standardeve federale të sigurisë për dritaret elektrike.

Mes llojeve të automjeteve që do tërhiqen nga tregu janë Model 3 2017-2022, Model Y të 2020 dhe 2021, Model S dhe Model X nga 2021 dhe 2022.

Kompania tha se nuk ishte në dijeni të ndonjë plagosje apo lëndimi që mund të ketë ndodhur për shkak të problemit me dritaret e makinave.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit