Komuna e Tetovës e pret ndihmën e Qeverisë për dëmet nga vërshimet

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 22.09.2022, 20:04

Komisioni për vlerësimin e dëmeve nga fatkeqësitë elementare natyrore është themeluar në seancën e ditës së enjte të Këshillit të Komunës së Tetovës. Ky komision edhe njëherë do t’i drejtohet Qeverisë për të dëmshpërblyer dëmet nga vërshimet që u shkaktuan nga reshjet e shiut këtë vit në Tetovë.

Nëse Qeveria sërish nuk ndihmon, atëherë në Këshillin e komunës do të kërkohet që të miratohet buxhet me çka pjesërisht do të dëmshpërblehen banorët që kanë patur dëme. Kështu tha kryetari i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami, lidhur me dëmet që janë shkaktuar nga vërshimet dhe kompensimin e tyre. Në ndërkohë, ai informoi se Komuna e Tetovës vazhdon të marrë masa për parandalimin e fatkeqësive.

Sipas tij, në këtë drejtim janë identifikuar disa pika kritike dhe është gati projekti që ka të bëjë me sanimin e problemit që paraqitet në pjesën tek kazerma dhe tek Lagjja Tetovarja. “Aty planifikohet të ndërtohet infrastrukturë e kanalizimit atmosferik në një gjatësi prej 1 kilometra nga kazerma e deri tek nënkalimi i hekurudhës, sepse fatkeqësisht me objektet që janë ndërtuar në atë pjesë, është dëmtuar kanalizimi që ka qenë atmosferik dhe për momentin – kanalizimi atmosferik në atë lagje futet në kanalizimin fekal dhe prandaj kemi situata ku i tërë uji rikthehet nëpër bodrume”, deklaroi Kasami.

Kreu i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami, tha se gjithashtu edhe në pikat tjera kritike që janë identifikuar si në pjesën e stacionit hekurudhor dhe në hyrje të qytetit, janë duke u përpiluar projekte dhe në fazën tjetër do të fillohet edhe me realizimin e projekteve. “Gjithashtu, intervenohet edhe në pjesën e rrugës 172, ku vihen puseta më të mëdha që të mund të pastrohet ai gyp, sepse investimi që është bërë atje – është joadekuat dhe ne derisa të bëjmë projekt të ri, për të gjetur një zgjidhje afatgjate, kemi instaluar disa puseta që të mund të pastrojmë gjithmonë kur zihet i njëjti”, nënvizoi Kasami,raporton koha. Kryetari i tetovës u shpreh se përpilimi i projekteve do të merr kohë dhe ka kosto dhe nuk mund të pritet që për një kohë të shkurtër, të ketë realizim të këtyre projekteve. Sipas tij, momentalisht bëhen vetëm intervenime aty ku paraqitet situata më kritike.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit