Dyshohet se planifikoi sulm në Gjermani, arrestohet kosovari

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 22.09.2022, 21:29

Një 16-vjeçar me origjinë nga Kosova u arrestua të enjten në Iserlohn, Republika Nordrhein Westfallen në Gjermani nën dyshimin se ishte gati të kryente një sulm me terrorist.

Ai dyshohet se ishte udhëzuar përmes një shërbimi të jashtëm që shpërndante materiale propaganduese të IS-it.

Ai si mbështetës i Shtetit Islamik, dyshohet se kishte planifikuar një sulm me bombë në Gjermani, shkruan faz.de.

Pasi kosovari me shtetësi gjermane Etrit P. kishte frikë se planet e tij mund të prisheshin, ai ka vendosur të sulmojë me thikë policinë, njoftuan autoritetet në Karlsruhe.

E. P. dyshohet për mbështetje të një organizate terroriste jashtë vendit dhe për përgatitjen e një akti të rëndë dhune të rrezikshme për shtetin. Më tutje thuhet se ai përfaqëson idetë radikale islame dhe identifikohet me aktet e dhunshme të IS. Mbi të gjitha, ai mbështet sulmet në Evropë.

Nën ndikimin e një mbështetësi të IS-it, i cili po përhapte materiale propagandistike përmes një shërbimi të mesazheve, ai kishte planifikuar një sulm. Përveç kësaj, ai ka shpjeguar (me video) se si konstruktohet një mjet shpërthyes, ka thënë prokurori federal. Megjithatë, ai nuk zbatoi planet e tij për shkak të ndërhyrjes së autoriteteve të cilët e arrestuan.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit