Çmimi i biletës do rritet 70-80 lekë? Shoqata e Transportit: Po rrisim pagat e punonjësve se nuk kemi staf

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.09.2022, 18:06

Shoqata e Transportit Publik po kërkon që çmimi i biletës të dyfishohet e të shkojë 70-80 lekë pasi po hasin vështirësi në përballimin e krizës.

Ata thonë se nëse qeveria nuk i subvencionon, rritja e çmimit të biletës do të jetë e vetmja mënyrë që të mund t’i ndihmojë që të mos ndërpresin shërbimin

Kryetari i Shoqatës së Transportit Publik, Dashnor Memaj duke folur për mediat ka deklaruar se ka një disblanacë midis çmimit të rritur të naftës dhe asaj të biletës urbane, e cila ka mbetur në vendnumëro që prej disa vitesh.

Ndërkohë Kostandin Foni, anëtar i Shoqatës së Transportit Publik gjatë një emisioni televiziv ka deklaruar se dyfishimi i çmimit është një propozim që aplikohet nëse qeveria ndërpret subvencionimin.

Ka qenë si propozim nëse institucionet vendore dhe qendrore nuk marrin parasysh kërkesat e mëparshme. Duke mos marrë parasysh këto, ka qenë një propozim për rritjen e çmimit. Por kjo nuk bëhet nga ana e jonë, por nga ministria e Transportit.

Ndërkohë i pyetur për dyfishimin e çmimit të biletës ai tha:

Është rritur çdo produkt, që nga mirëmbajtja e mjeteve. Ka ndikuar edhe rritja e pagave të stafit të këtij sektori. Një rritje e konsiderueshme, pasi kemi një mungesë të theksuar për shoferë, fatorino e me radhë. Po japim të gjitha mundësitë që stafi mos të largohet nga ky sektor dhe Shqipëria.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit