Shqipëria rrezikon të humbasë 130 MLN EURO për kapricon e Erion Veliajt!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 22.09.2022, 13:04

Qytetarët shqiptarë, mund të humbasin nga taksat e tyre më shumë se 130 milionë euro dhe e gjitha kjo për shkak të kapricove dhe inateve personale të kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj. Ky i fundit, i pakënaqur me linjën redaksionale të televizionit Oranews, angazhoi dhjetra prokurorë që të sulmonin pronarin e këtij televizioni.

Mirëpo, pas disa proceseve gjyqësore, çështja tashmë ka kaluar në arbitrazh dhe qytetarët shqiptarë mund të humbasin 130 mln euro, pasi dëmi i shaktuar nga sekuestrimi i bizneseve të Ylli Ndroqit, përllogaritet në këtë vlerë, madje edhe më shumë, sipas avokatëve të palës.

"Sipas dy ekspertizave kemi vlerësuar që shifra është 130 milionë euro të bazuar në dokumente dhe në analiza." – u shpreh avokati mbrojtës.

Pra, thënë shkurt, inati i Veliajt, dhe tekat e tij, si një politikan që merret personalisht me pronarët e mediave, mund t’u kushtojë shqiptarëve, qindra kilometra rrugë, dhjetra shkolla dhe shumë e shumë ndihma sociale.

Në çdo dalje televizive, Veliaj, përpiqet të luajë rolin e viktimës, si më i sulmuari nga politikanët, por harron se në tenderat e firmosura nga ai, leku i shqiptarëve derdhet lumë dhe të gjithë e dinë, që shumica e tyre shkojnë në xhepat e tij personalë dhe të miqve të tij oligarkë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit