Po i pushtonte zemra, foshnja 2-ditëshe i shpëton vdekjes falë teknikës ‘Ftohja totale e trupit’

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 22.09.2022, 13:09

Mjekët në Bengaluru kanë shpëtuar jetën e një foshnje 2-ditore.

Kjo e fundit u diagnostikua me takikardi supraventrikulare neonatale ose SVT neonatale.

Foshnja u mbajt në jetë falë një teknikë të re, të quajtur “Ftohja totale e trupit”.

Teknika bën që zemra të rrahë më shpejt se normalja (120-160 në minutë).

Konkretisht rrahjet e zemrës së foshnjes arritën në 250-280 në min, dyfishi i ritmit normal.

Procedura u krye nga ekipi i specializuar neonatologësh të udhëhequr nga Dr.Prathap Chandra.

Fillimisht, foshnjës iu dhanë 3 doza adenozine për të ulur rrahjet e zemrës së saj.

Pasi kjo nuk e shpëtoi, mjekët i dhanë foshnjës edhe tre ilaçe të tjera për të qetësuar zemrën.

Në fund, mjekët përdorën teknikën ‘Total Body Cooling’ për të ulur temperaturën e trupit të foshnjës nga 37 gradë Celsius në 33.5 gradë Celsius.

Kjo ndihmoi në rikthimin e ritmit normal të zemrës, duke shpëtuar kështu jetën e foshnjës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit