Ekonomistët propozojnë masa të tjera, edhe pse qeveri ngriu marzhet e produkteve ushqimore

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 22.09.2022, 10:19

Çmimet e ushqimeve po thyejnë rekorde dhe masa e vetme që qeveria po përdor për të luftuar inflacionin janë marzhet e ngrira në 5 dhe 10% për produktet ushqimore bazë në tregtinë me shumicë dhe pakicë.

Në seancë u vendos që marzhet të qëndrojnë të ngrira deri në fund të vitit.

Sipas disa ekonomistëve, kjo masë nuk jep rezultate dhe tashmë është koha që shteti të mendojë për një model të ri në luftën kundër inflacionit.

Sipas profesorit të ekonomisë Zoran Ivanovski, masa nuk do të ulë çmimet e ushqimeve, do të çojë vetëm në boshllëk të rafteve dhe mbyllje të dyqaneve më të vogla.

“Është e qartë se masa të tilla administrative nuk japin rezultat. Duhet të jemi të vetëdijshëm se kjo është një ekonomi tregu dhe ndërhyrje të tilla shtetërore nuk janë as të drejta, as të justifikuara dhe as nuk mund të sjellin rezultate në planin afatgjatë. Kjo është e vetmja masë që tregon se shteti në njëfarë mënyre po përpiqet të parandalojë diçka, por masa të tilla zakonisht rezultojnë me mbylljen e operatorëve më të vegjël ekonomikë ose me mungesë të produkteve rafteve nëpër dyqane”, tha për Kanal 5, profesor i ekonomisë, Zoran Ivanovski.

Ekonomisti Abil Baush beson se është koha për masa të reja.

“Kam menduar që kjo masë të hiqet, sepse sa më gjatë të jetë në fuqi kjo masë mund të ketë efekte negative. Duke pasur parasysh që vendet në fqinjësi nuk kanë një kufi marzhi dhe çmimet e tyre janë të ngjashme dhe mund të jenë më të ulëta se tonat”, tha Baush.

Sipas ekonomistëve, paketa e re e ndihmës që duhet të shpallet javën e ardhshme duhet të jetë më e fokusuar në masat për ekonominë, si dhe në aktivizimin e rezervave për mallra.

“Aktivitet më serioz i shtetit mund të jetë nëse një shumë më e madhe e buxhetit synon mbulimin e diferencave në sektorin energjetik dhe kështu mund të presim ulje të inflacionit dhe qetësim të rritjes së produkteve të tjera jetësore”, tha Ivanovski.

Marzhet janë ngrirë për gati një vit, por çmimet e këtyre produkteve për të njëjtën periudhë janë rritur deri në 100%.

Pra, buka prej 25 denarësh, e cila është blerë vitin e kaluar, tani kushton 50 denarë.

Vaji ushqimor është rritur për afro 50%, ndërsa qumështi i cili vitin e kaluar ishte 45 denarë, tani shitet për 70 dhe 80 denarë.

Qeveria njoftoi zgjerimin e listës së produkteve me marzhe të ngrira, por që janë ende në analizë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit