Rusi/ Arrestohen me dhunë më shumë se 1300 persona që protestuan kundër mobilizimit për luftë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 21.09.2022, 23:57

Mijëra dmonstrues kanë dalë në rrugë në disa qytete në Rusi për të protestuar kundër dekretit të presidentit Vladimir Putin për mobilizimin e pjesshëm në forcat e armatosura të vendit.

Qindra persona janë arrestuar në mitingjet kundër mobilizimit në Moskë dhe Shën Petersburgun ditën e sotme. Rusët e arrestuar shprehen kundër luftës në Ukrarinë dhe mobilizimit për të luftuar atje.

Disa prej thirrjeve të tyre:

Jo luftës! Jo mobilizim! Të gjithë janë të frikësuar. Unë jam për paqen dhe nuk dua të qëlloj.

Erdha të them se jam kundër luftës dhe mobilizimit. Pse ata vendosin të ardhmen time për mua? Kam frikë për veten time, për vëllain tim.

Pavarësisht ligjeve të ashpra të Rusisë kundër kritikimit të ushtrisë dhe luftës, protesta u zhvilluan në të gjithë vendin. Më shumë se 1,300 rusë u arrestuan në demonstratat kundër luftës në 38 qytete, sipas grupit të pavarur rus të të drejtave të njeriut OVD-Info.

Sipas autoriteteve ruse rë gjitha demonstratat u ndaluan dhe ata që kryen "shkelje" u arrestuan dhe u larguan nga policia në pritje të një hetimi dhe ndjekjeje penale.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit