Ç’farë po ndodh? NATO sjell trupa shtesë në Kosovë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 21.09.2022, 20:48

NATO ka sjellë disa trupa rezervë të misionit të KFOR-it për stërvitje në Kosovë, në rast të ndonjë eskalimi të situatës përpara një afati përfundimtar për targat e automjeteve të lëshuara nga shteti.

Përpjekjet e mëparshme për të futur targat e Kosovës në veriun e Kosovës të dominuar nga serbët, kishin çuar në përleshje midis policisë dhe serbëve lokalë, të cilët ngritën postblloqe gjatë verës, raporton Reuters..

Barrikadat u çmontuan vetëm kur paqeruajtësit e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) ndërhynë për të mbikëqyrur procesin dhe Kosova ra dakord të shtyjë afatin e rregullave të licencimit deri në 31 tetor.

Afati i afërt ka ngritur frikën e një konflikti midis Kosovës dhe Serbisë, më shumë se dy dekada pasi NATO bombardoi Serbinë për t’i dhënë fund represionit të shumicës shqiptare të Kosovës.

“Si pjesë e planifikimit normal të emergjencës, ka rezerva që përsëriten në lidhje me arritjen e tyre këtu,” u tha gazetarëve në kampin Bondsteel komandanti rajonal i KFOR-it në lindje, koloneli Christopher Samulski.

Të martën, zëvendëskomandanti i KFOR-it tha se NATO nuk mund të përjashtonte tensione të reja në veri me afrimin e afatit dhe se aleanca ishte e gatshme të rriste trupat në Kosovë nëse tensionet mes pakicave serbe ndizen sërish.

“Fuzelierët e Parë nga Britania e Madhe janë këtu si rezervë strategjike, që është një provë normale e hyrjes dhe integrimit të tyre në operacionet normale”, tha Samulski, duke iu referuar një njësie këmbësorie britanike, raporton Reuters.

Oficeri amerikan nuk dha ndonjë shifër konkrete se sa trupa rezervë kishin mbërritur në Kosovë, por foli për një njësi “me madhësi batalioni”. Një batalion zakonisht përbëhet nga 500 deri në 1000 trupa.

Samulski tha se KFOR mund të përdorë gjithashtu rezerva jashtë Kosovës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit