Askush nuk kujtohet për rrugët e prishura të Yzberishtit, qytetari invalid merr lopatën për të mbyllur gropat

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 21.09.2022, 18:37

Tirana, kryeqyteti i Rinisë ka pafund problematika: rrugë të pashtruara, mungesë uji, kosha plehrash të tejmbushur e shumë më tepër se kaq.

Duke ditur që kryebashkiaku e ka mendjen vetëm të dhurojë “show” në media e televizione qytetarët janë të detyruar të ndërhyjnë vetë për të rregulluar problematikat në komunitetin ku jetojnë.

Në zonën e Yzberishtit, një banor i cili ka status invalidi ka vendosur t’i vijë në ndihmë komunitetit ku jeton duke rregulluar gropat e rrugës.

Në pamjet e mbërritura në redaksinë tonë mund të shihni se si qytetari në fjalë përpiqet të mbyllë gropat në mes të rrugës pasi askush nga shteti nuk kujtohet për diçka të tillë. Me një lopatë e një kazmë në dorë ai përpiqet të kontribuojë sado pak në rregullimin e rrugës ku banon.

Shembulli që ky qytetar përcjell na rikujton edhe njëherë faktin se kryebashkiaku ynë e ka mendjen vetëm te tenderat miliona eurosh e jo te qytetarët dhe hallet e tyre.

Mesazhi i mbërritur në redaksinë tonë:

Pershendetje JOQ,Ky eshte nje banor invalid zones Yzberisht perpiqet te mbyll gropat ne rruge pasi mungesa e shtetit duket qarte.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit