Trafikantët e drogës nuk kursejnë as fëmijët, iu shesin online ëmbëlsira me kanabis

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 21.09.2022, 12:34

Trafikantët e drogës nuk po mjaftohen vetëm me të rinjtë dhe të rritur, por kanë kthyer sytë edhe nga fëmijët duke u shitur atyre ëmbëlsira me kanabis

Sky News ka publikuar një artikull, ku ngre shqetësimin se si trafikantët e drogës iu shesin fëmijëve kanabis në formë çamçakëzi dhe haribosh.

Policia thotë se për shkak të këtij paketimi të rremë, 6 fëmijë janë dërguar në spital pasi i kanë ngrënë duke menduar se janë ëmbëlsira.

Sipas artikullit, një nga fëmijët ishte vetëm 8 vjeç, ndërsa metoda për të joshur fëmijët sjell kthimin e të vegjëlve në shpërndarës droge.

Ëmbëlsirat promovohen dhe shiten në mënyrë rutinë së bashku me drogën e klasit A, duke përfshirë heroinë, kokainë dhe LSD, si dhe sasi të mëdha marihuane.

Sky News zbuloi se tregtarët po operojnë hapur në pesë faqet më të njohura të mediave sociale: Facebook, Instagram, TikTok, Twitter dhe Snapchat.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit