Maqedonia ka çmimin më të lartë të bukës, krahasuar me vendet e Evropës

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 21.09.2022, 10:19

Sipas të dhënave të fundit të publikuara nga Sindikata e Maqedonisë, për një vit çmimi i bukës në vend është rritur për 100%.

Asnjë vend nga Bashkimi Evropian nuk ka shënuar rritje më të lartë të çmimit të bukës se Maqedonia.

Madje është 5 herë më shumë se rritja mesatare e çmimeve në vendet anëtare të Bashkimit Evropian, që sipas Eurostat-it në gusht ishte 18% me bazë vjetore.

Individualisht sipas vendeve, rritja më e lartë e çmimeve në një vit u regjistrua në Hungari me mbi 65%.

Me mbi 30% në një vit, buka u bë më e shtrenjtë në Poloni, Letoni, Lituani, Sllovaki dhe Kroaci.

Zvicra ka rritjen më të ulët të çmimit në Evropë me 3.9%, dhe në Bashkimin Evropian buka është bërë më e pakta në Francë, me 8% në një vit.

Në Maqedoni Enti Shtetëror i Statistikave nuk mund të gjejë lëvizjen e çmimit të bukës.

Kategoria statistikore përfshin bukën dhe drithërat dhe sipas të dhënave më të fundit për muajin gusht të këtij viti, rritja e çmimeve të këtyre dy produkteve të kombinuara në nivel vjetor është 44%.

Në Maqedoni, buka e cila vitin e kaluar në këtë kohë shitej për 25 denarë, tani kushton rreth 50 denarë.

Vendi ka gjithashtu bukën më të shtrenjtë në rajon.

Sipas të dhënave për muajin korrik, buka në Maqedoni kushtonte 0.81 euro, që është gati dyfish më shumë se në Serbi, ku shitej për 0.42 euro për bukë.

Evropa e justifikon rritjen e çmimit me luftën në Ukrainë dhe transportin e vështirë të grurit ukrainas.

Maqedonia ka inflacion që është pothuajse dy herë më i lartë se mesatarja evropiane.

Në Evropë në gusht inflacioni arriti në 9.1% me bazë vjetore dhe në Maqedoni 16.8%.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit