Në Tokë janë 20 kuadrilion milingona, 2.5 milionë për çdo njeri

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 20.09.2022, 22:37

Studiuesit kanë zbuluar së fundmi se numri total i milingonave në plantetin tonë është 20 kuadrilion ose afërsisht 2.5 milionë për çdo njeri.

Sipas tyre kjo shifër nuk është surprizuese duke pasur parasysh se sa të kudondodhura janë dhe faktin që ato kanë ekzistuar që nga epoka e dinosaurëve, me fosilin më të vjetër të milingonës që daton rreth 100 milion vjet në periudhën e Kretakut.

Entomologu Patrick Schultheiss i Universitetit të Würzburgut në Gjermani dhe i Universitetit të Hong Kongut thotë:

Milingonat sigurisht luajnë një rol shumë qendror në pothuajse çdo ekosistem tokësor. Ato janë shumë të rëndësishme për ciklin e lëndëve ushqyese, proceset e dekompozimit, shpërndarjen e farave të bimëve dhe trazimin e tokës. Milingonat janë gjithashtu një grup insektesh jashtëzakonisht i larmishëm, me specie të ndryshme që përmbushin një gamë të gjerë funksionesh. Por mbi të gjitha, është bollëku i tyre i lartë që i bën ata lojtarë kryesorë ekologjikë.

Më shumë se 12,000 lloje të milingonave janë të njohura dhe në përgjithësi ato kanë ngjyrë të zezë, kafe ose të kuqe dhe kanë trupa të segmentuar në tre pjesë. Milingonat zakonisht banojnë në tokë, mbeturina gjethesh ose bimë të kalbura.

Milingonat gjenden pothuajse kudo në Tokë përveç Antarktidës, Grenlandës, Islandës dhe disa kombeve ishullore. Milingonat përgjithësisht jetojnë në koloni, ndonjëherë të përbëra nga miliona prej tyre të ndara në grupe me role të ndryshme si punëtorë, ushtarë dhe mbretëresha. Punëtorët, të gjitha femra, kujdesen për mbretëreshën më të madhe dhe pasardhësit e saj, mirëmbajnë folenë dhe kërkojnë ushqim. Meshkujt çiftëzohen me mbretëreshat, pastaj vdesin.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit