Dënohet me burg komandanti i Policisë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 20.09.2022, 19:09

Pas ngritjes së aktakuzës nga Prokuroria Themelore Publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit dhe seancave gjyqësore të mbajtura në të cilat u prezantuan provat e propozuara, Gjykata Themelore Penale Shkup shpalli aktgjykim për K.S. – komandant i Policisë, i akuzuar për veprën penale “Prodhim dhe shpërndarje e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotrope dhe prekursorëve”. Të pandehurin për të cilin prokuroria ka vërtetuar se ka kryer veprën për të cilën akuzohet, gjykata e ka dënuar me katër vjet e gjashtë muaj burg.

“Aksioni është realizuar në prill të vitit të kaluar në bashkëpunim me Agjencinë Amerikane për luftë kundër narkotikëve- DEA, pas së cilës prokurori publik kompetent nga Prokuroria Themelore Publike për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka lëshuar Urdhër për zbatimin e procedurës hetimore. ndaj gjashtë personave të dyshuar për kryerjen e veprës penale “Prodhimi dhe tregtimi i paautorizuar i narkotikëve, substancave psikotrope dhe prekursorëve” të parashikuar dhe të dënueshëm nga Art. 215 paragrafi 3 në lidhje me paragrafin 1 të Kodit Penal, njoftoi Prokuroria.

Gjatë procedurës hetimore, siç thuhet në njoftim, pesë të pandehurit kanë lidhur marrëveshje me prokurorin publik dhe janë dënuar me dënime efektive me burg nga 5 vjet për D.J. dhe A.U. dhe nga 3 vjet e 6 muaj secili për M.Z., M.S. dhe G.K.

“D.J. dhe A.U. në fillim të muajit prill 2021 kanë rënë dakord me një person NN nga Republika e Greqisë dhe pa autorizim me qëllim shitjen kanë blerë lëndën narkotike marihuanë me peshë totale 199444 kilogramë, të cilën e kanë mbajtur në një vend të panjohur. Pasi D.J. ka gjetur blerës potencialë të lëndës narkotike, është pajtuar me të akuzuarin A.U. për detajet e dorëzimit të drogës dhe është nisur për në Gjevgjeli.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit