Vuçiq: Serbia do t’i jap gaz Maqedonisë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 19.09.2022, 21:34

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka folur sot për krizën ekonomike në Evropë dhe si do të ndikojë ajo në Serbi.

Sipas tij, në Evropë, Gjermania “do të shkojë në parajsë në krahasim me të tjerët, ndërsa më të fortët janë në gjendje të hedhin para në mënyrë figurative, ata tashmë kanë shpenzuar miliarda për të shpëtuar kompanitë e tyre”.

Ai tha se po blejmë 30 mijë tonë të reja mauzet për shkak të njerëzve të papërgjegjshëm në pushtetin vendor. Duhet ta bëjmë për hir të popullit, sepse populli ynë do t’i ndezë ngrohëset me rrymë nëse nuk ka ngrohje qendrore me gaz dhe kjo bën presion në sistemin energjetik.

“Kemi zgjedhur problemin edhe me maqedonasit sepse ata kanë një pikë karburanti që mund të prodhojë energji me gaz, prandaj le t’u japim gaz. Është 5-7 për qind e konsumit të energjisë elektrike dimërore”, tha presidenti i Serbisë për “TV Pink”..

“Presim që të na informojnë nëse do të lejojnë 100 megavat energji elektrike përmes sistemit. Kjo është një gjë shumë e rëndësishme sepse do të siguronim energji shtesë për qytetarët tanë”, theksoi Vuçiq.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit