Qeveria vendos që kufizimi i marzheve tregtare do të vazhdojë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 19.09.2022, 17:51

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, ka njoftuar sot se vendimi i Qeverisë për kufizimin e marzheve të produkteve ushqimore bazë në tregtinë me pakicë dhe shumicë do të shtyhet deri më 31 dhjetor të këtij viti.

“Tashmë kemi marrë vendim si Qeveri që të lirohet importi i qumështit të papërpunuar nga Turqia dhe vendet e tjera që kanë kapacitet më të madh për të importuar qumësht të papërpunuar që përpunohet në vendin tonë dhe më pas shitet si produkt final.

Ato masa që kanë afat deri në fund të shtatorit do të shtyhen deri në fund të vitit nga Ministria e Ekonomisë në pjesën e përcaktimit të marzheve tregtare.

Tashmë në Sektorin e Tregtisë po bëhet një analizë se çfarë ndikimi patën masat dhe nëse ato duhet të rishikohen. Ne do të flasim më tej gjatë kësaj jave dhe javës së ardhshme me Odën Ekonomike për kërkesat e tyre shtesë dhe mundësitë që kemi dhe mund t’i përmbushim aktualisht. Sa i përket kufizimeve të marzhit, mund të them se do të vazhdojnë deri në fund të vitit”, tha Bekteshi.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit