Pjesë e ekspozitave në SHBA dhe Kanada do të jenë 19 artefakte nga Maqedonia e Veriut

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 18.09.2022, 21:35

19 artefakte nga muzetë e Maqedonisë do të jenë pjesë e ekspozitës “Mbretërit e parë të Evropës” që do të organizohet në Amerikën e Veriut deri në vitin 2024.

Kjo ekspozitë më e madhe ndonjëherë e parahistorisë ballkanike në botë pritet të shihet nga rreth një milion vizitorë dhe do të lejojë shumë njerëz të njihen me disa nga artefaktet më përfaqësuese nga epoka e neolitit, eneolitit, bronzit dhe hekurit të Ballkanit. Marrin pjesë 26 muze nga Ballkani nga 11 vende.

“Artikujt më të bukur nga parahistoria ballkanike do të prezantohen në Amerikën e Veriut, në dy muze nga SHBA dhe një në Kanada. Që në këto 3 vite të kenë mundësinë ta shohin 1 milion vizitorë, tha Goce Naumov, koordinator kombëtar.

Për herë të parë do të ekspozohen objekte arkeologjike maqedonase, të cilat paraqesin arritjet më të larta artistike në sferën e formave shoqërore dhe fetare karakteristike për faza të ndryshme të parahistorisë.

Është bërë një përzgjedhje e disa objekteve nga neoliti, eneoliti dhe epoka e hekurit, të gjetura në vendndodhjet e Vrbjanska Çuka, Shuplevecit dhe Milcit.

Instituti dhe Muzeu Manastir do të prezantohet me Gurin e Skeptrit.

“Instituti dhe Muzeu paraqitet si mbajtës i lejes për nxjerrjen e sendeve. Një mundësi e rrallë për një numër të madh të vizitorëve që të shohin objektet që do të ekspozohen, na bën përshtypje kur këto lloj objektesh bëhen pjesë e një ekspozite kaq të rëndësishme”, tha Meri Stojanova, drejtoreshë e Institutit dhe Muzeut të Manastirit.

Ekspozita është një iniciativë e Muzeut Field në Çikago, muzeu i tretë më i madh në Amerikë.

Turneu i ekspozitës fillon javën e ardhshme më 21 shtator në Institutin e Studimeve Antike në Nju Jork.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit