“Spiderman-i” 60-vjeçar ngjitet në ndërtesën 48 katëshe pa asnjë pajisje sigurie

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.09.2022, 14:48

Një burrë i cili e quan veten "Spiderman francez" është ngjitur në një ndërtesë 48-katëshe në Paris, duke përmbushur një synim që i kishte vënë vetes pasi u bë 60-vjeç. Alain Robert është ngjitur në shumë prej ndërtesave më të larta në botë, shpesh pa leje dhe kjo i ka shkaktuar edhe probleme me autoritetet.

I veshur me të kuqe, Roberti u ngjit në majë të ndërtesës 187 metra të Tour Total në Paris.

Dua t'u dërgoj njerëzve mesazhin se të jesh 60 nuk është asgjë. Mund të bësh ende sport, të jesh aktiv, të bësh gjëra përrallore. Ia premtova vetes disa vite më parë se kur të mbushja 60 vjeç, do të ngjitesha sërish në atë kullë, sepse 60-ta simbolizon moshën e pensionit në Francë dhe mendova se ishte një diçka e bukur.

Roberti donte t'u tregonte njerëzve se të jesh 60 "është asgjë".

Robert filloi të ngjitej në vitin 1975, duke u stërvitur në shkëmbinjtë pranë qytetit të tij të lindjes Valence në Francën jugore. Ai filloi ngjitjen e parë në vitin 1977 dhe shpejt u bë një alpinist më i mirë. Që atëherë, ai është ngjitur në më shumë se 150 struktura të larta në mbarë botën, duke përfshirë Burj Khalifa të Dubait, ndërtesën më të lartë në botë, Kullën Eiffel dhe Urën Golden Gate të San Franciskos.

Roberti ngjitet pa litar, vetëm duke ngjitur këpucë dhe shkumës.

Ai është arrestuar disa herë. Ai ngjitet pa pajisje mbrojtëse, përdor vetëm duart e tij, një palë këpucë ngjitjeje dhe një qese me shkumës pluhur për të fshirë djersën.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit