Këtë vit po shënojnë rritje të hyrat nga turizmi

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 18.09.2022, 12:21

Drejtori i Agjencisë për promovim dhe përkrahje të turizmit, Ljupço Janevski beson se turizmi maqedonas mund ta mbyllë vitin me mbi 400 milionë dollarë dhe më shumë se 2,6 milionë fjetje.

Siç ka deklaruar ai, fluksi valutor në tremujorin e dytë të 2022 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar është rritur me 46 përqind dhe ka arritur në më shumë se 106 milionë dollarë amerikanë.

“Flukset hyrëse valutore në dy tremujorët e parë të vitit 2022 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019 janë rritur me 20 përqind. Mund të arrijmë qëllimin për vitin 2022 në turizmin maqedonas: mbi 400 milionë dollarë, më shumë se 2,6 milionë fjetje”, thotë Janevski.

Kujtojmë se viteve të fundit Maqedonia e Veriut është kthyer në një destinacion i preferuar turistik për shumë turistë nga vendet e huaja.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit