Kryqi i Kuq iu bën thirrje njerëzve: Mos shisni veshkat për të blerë iPhone

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.09.2022, 01:44

Ideja se një person nuk mund të jetojë pa iPhone-in e ri, por është i gatshëm të jetojë me vetëm një veshkë, ka sjellë një valë të madhe shqetësimesh në Tajlandë.

Kjo pasi një klinikë estetike në Laos ka postuar një foto të disa personave me iPhone në dorë, ndërsa kanë një plagë operacioni, për të treguar se kanë shitur veshkën për të blerë telefonin më të ri.

Shumë kanë menduar se fotografia është e vërtetë, por klinika ka deklaruar se kjo ka qenë thjesht për marketing.

Qendra Tajlandeze e Dhurimit të Organeve të Kryqit të Kuq e ka dënuar marketingun e klinikës dhe e ka cilësuar atë si të pamoralshme.

Sophon Mekthon i Qendrës së Dhurimit të Organeve të Kryqit të Kuq tha:

Nuk ka tregti organesh si kjo. Është e ndaluar. Është e papërshtatshme që të promovohet tregtia e organeve, veçanërisht të shkëmbesh një organ për të blerë një iPhone. Është imorale dhe joetike.

iPhone 14 shitet për nga 32,900 baht (1,254 dollarë) deri në 50,900 baht (1,940 dollarë), ndërsa tajlandezët kanë një pagë minimale prej 343 dollarë në muaj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Leli Alushaj
  Leli Alushaj, kamarieri i një restoranti në Tiranë, i cili me ndërhyrjen e tij të shpejtë i shpëtoi jetën një turisteje spanjolle, teksa ajo po mbytej.
  Robert Neçaj
  Roja bregdetare, i cili shpëtoi nga mbytja në plazhin e Shëngjinit dy persona, motër e vëlla, teksa dhe vetë përfundoi në spital. Ai u dëmtua shumë gjatë aksionit të tij të shpëtimit, por sot, fatmirësisht gëzon shëndet të plotë.
  Andi
  Roje bregdetare në Sarandë, i cili shpëtoi nga mbytja, babë e bir. Pamjet se si ai nxirrte nga uji babë e bir u bën virale dhe u shpërndanë edhe në faqet e JOQ ALBANIA.
  Djali i mitur
  Djali i mitur, që shet lule pranë qendrës së Tiranës, për të siguruar libra dhe rroba për shkollë. Ai ulet në trotuar dhe u kërkon qytetarëve që të blejnë lulet e tij.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit